TR
*Kredi Kartı Gerektirmez

Yurt Dışı Projelerinde Vergi Nasıl Ödenir?

Yurt Dışı Projelerinde Vergi Nasıl Ödenir?

15.04.2022

Yurtdışına proje geliştiren teknoloji şirketleri ve freelancer’ların vergiyi nasıl ndeyeceği konusu son dönemlerde oldukça popüler. Gelişen teknoloji ve altyapı olanakları birçok konuda olduğu gibi muhasebe işlemlerinde de farklı durumların ortaya çıkmasına neden olur. Yurtdışı projeleri konusunda muhasebe ve vergilendirme işlemlerinde bazı yasal detaylandırmalara dikkat edilmesi önemlidir.

Yurtdışına Geliştirilen ve Orada Kullanılan Hizmet

Söz konusu hizmetin alınması noktasında birkaç önemli detay bulunur. Bunlar:

  • Hizmetin yurtdışından talep edilmesi,
  • Kullanımın yurtiçinde veya yurtdışında olması,
  • KDV muafiyeti olup olmaması

Şeklindedir. Bu detayların cevaplarına bağlı olarak vergilendirme işlemleri belirlenmelidir. Faturalandırma yapılırken yurtdışı talebi ve kullanımı olduğunda vergi ödemesini gerekli kılmayan yasal düzenlemeler vardır.

 

Yurtdışında Kullanılan Hizmet

Verilen hizmetin yurtdışında kullanılması durumunda yasalar çerçevesinde vergilendirme olmayacağı yönünde işlemler vardır. Ama ayrım yapmanın zor olduğu haller kapsamında değerlendirildiğinde bu karışıklığın önüne geçilmesi ve ayrılması ile alakalı bazı kolaylaştırıcı formüller vardır.

 

Hizmet Bedeli Komisyonu Düzenlenmesi

Genel uygulamalara bakıldığında hizmet bedelinin veya komisyon rakamının üzerinden yapılan vergilendirmeler olduğu gözlemlenir. Hizmet bedeli alınan her işlemde olduğu gibi yurtdışından ödeme alan ve proje gelişimi hizmeti sunan firmaların hizmet bedeli faturası düzenlemesi faydalı olacaktır. Aksi durumda geriye dönük olduğunda bile bazı sıkıntıların yaşanması olasılığı doğabilecektir.

 

Fatura Düzenlenmesi ve Vergilendirme Sorunu

Faturaların düzenlenmesi ya da vergilendirme anında bu konunun netleştirilmiş olması en önemli konudur. Şöyle ki çifte vergilendirme yasağı sebebiyle hizmet yurtdışı firmasına teslim edilirken vergilerin o firma tarafından ya da kendi ülkenizde sizin tarafınızdan ödendiğine emin olmalısınız. Faturaların düzenlenmesi ve vergilendirme ile alakalı noktada eksik veya sorun olması halinde ispatlanması yoluna gidilebilir. Alınan hizmetin ülke içinde kullanılıp kullanılmadığı noktasında bazı işlemler talep edilebilir.

Vergilendirmede Hataların Olması

Vergilendirmeler yapılırken gereken yasal işlemlere yer verilmemesi veya yasada olduğu şekilde vergilendirmelerde bulunulmaması ciddi yaptırımların oluşmasına yasal dayanak teşkil edebilir. Bundan dolayı uzman desteği almak ve usulsüz işlemden kaçınmak önerilir.

 Bize Ulaşın

 444 40 80 numaralı telefonumuz ya da LimonDesk üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Biz Sizi Arayalım

Ücretsiz Tanıtım

*  Bizden haber alma sisteminden çıkmak istediğiniz zaman ise istek öneri formu aracılığı ile talebinizi iletebilirsiniz. Tarafımıza ulaşan talebiniz aynı gün içerisinde işleme alınacaktır.

GÖNDER