TR
*Kredi Kartı Gerektirmez

Yıl Sonunda İşletmenizi Bekleyenler ve Stok Sayım İşlemleri

Yıl Sonunda İşletmenizi Bekleyenler ve Stok Sayım İşlemleri

28.12.2020

Yıl Sonunda İşletmenizi Bekleyenler

İşletmeler için yıl sonu, işletme adına aynı zamanda pek çok radikal kararın da alınacağı dönemlerdir. Yıl sonu olarak geçen Aralık ayında, yıl analizleri alınarak karlılık ölçümleri de sağlanacaktır. İşletme yatırımını neye yapacağını aldığı analizlere göre belirlerken gelir sağlamayan kalemlerle ilgili de bazı değişikliklere gidebilir. Bu dönemde en çok iş yükünü ise muhasebe programları omuzlar.

 Muhasebe programları, yıl içerisinde işletmenin doğal sürecini yürütmekte en önemli yardımcıları iken yıl sonlarında verdiği analizlerle geleceğini belirlemeye destek olmaktadır. Çok çok eskilerde henüz muhasebe programları aktif olarak kullanmaya başlanmadan önce işletme yetkilileri verilerini defterlerine yazar ve tüm takip defterlerden sağlardı. Bu defterler yalnızca borç/alacak takibi yapmaya yararken stok sayımı veya nakit akış durumu hakkında bilgi vermek için yeterli değildi. Bu durum işletmeleri daha kapsamlı bir sistem arayışına iterek daha az zaman ayırarak daha fazla verim alınabilecek yazılımların sayılarının artmasına neden olmuştur.

 Ancak zamanla en ufak işletmede dahi muhasebe programı kullanılmaya başlandı. Bu süreç işletmenin muhasebe dışındaki ihtiyaçlarını da tek sistem üzerinden yürütmeye yöneltmiş, dolayısıyla ihtiyaçlar birbirini takip eder hale gelmiştir.

 

Yıl Sonu Stok Sayım İşlemleri

Stok tutan işletmeler genellikle sayımlarını yıl içerisinde belirli periyotlarda gerçekleştirirler. Depo ve ürün sayısına bağlı olarak sağlıklı olan ara sayımlar ile stok miktarını stabil tutmak olması gerekendir. Ancak yıl sonunda yapılan sayımlar özellikle yeni yıla devirde işletmenin depo durumunu görebilmesi adına önemlidir. Depo sayımı yapılarak muhasebe programına girilen veriler ve depodaki gerçek stok miktarları kıyaslanarak farkların tespit edilmesi ve ilgili kayıtların sağlanması gerekmektedir. Sayım sonrası miktarı fazla olan stoklar için de planlamalar yapılarak işletme adına nasıl kazanca dönüşeceği planlanır. 

Biz Sizi Arayalım

Ücretsiz Tanıtım

*  Bizden haber alma sisteminden çıkmak istediğiniz zaman ise istek öneri formu aracılığı ile talebinizi iletebilirsiniz. Tarafımıza ulaşan talebiniz aynı gün içerisinde işleme alınacaktır.

GÖNDER