TR
*Kredi Kartı Gerektirmez

Yeni İş Yerleri İçin SGK - Bağkur İşlemleri

Yeni İş Yerleri İçin SGK - Bağkur İşlemleri

22.04.2022

İşyeri açtığınızda faaliyet kolunuza bağlı şekilde SGK veya Bağkur üzerinden prim işlemlerinizin yapılması yasal zorunluluktur. Bununla alakalı yasal düzlemde yapılması gereken işlemler ise eskisine göre daha kolay bir hal almıştır. Gelişen altyapı ve entegre kurum uygulamaları işyerlerinin bu alanda sorumluluklarını daha sıkı takip eder bir duruma gelmiştir.

Vergi Dairesi İşlemleri

Kurulumu gerçekleştirilen veya gerçekleştirilmek istenen kurulumla alakalı en sık gerekli olan belgeler,

  • Vergi dairesi kaydı yani vergi numarası,
  • İmza sirküsü

Gibi yasal evraklardır. Vergi takiplerinizin yapılması adına zorunlu olan bu evrak aynı zamanda gerekli prim takiplerinizin yapılmasında otomatik şekilde kullanıma alınır.

2008 Öncesi ve Sonrası Prim Bildirimleri

Daha önce uygulanan yasalar çerçevesinde işyeri sahipleri veya kurucuları prim işlemlerinde bildirimde bulunmak zorundaydı. Bu uygulama 2008 den sonra bazı değişikler ile daha kolay ve takibi mümkün bir hale getirildi.

 

Vergi dairelerinden yapacağınız vergi numarası alımları ve yasal kuruluş sonrasında otomatik olarak prim takipleriniz ilgili kuruma bildirilir. Bu sayede farklı bir işlem veya başvuru yapılmasına gerek kalmaz.

SGK ve /veya Bağkur Aktivasyon İşlemlerinin Otomatik Başlatılması

İşlemlerin otomatik şekilde başlatılması hem devletin yasal organları açısından hem de işyeri kurulum adımlarını takip edenler açısından kolaylık sağladığı için yasal hale getirilmiştir. Bundan dolayı mutlaka aksatılmadan sistem üzerinden gerekli olan işlemler yapılır. Otomatik yapılan işlemler yeniden münferit başvuru yapılmasını ve bundan doğacak olan işlem yoğunluğunu da ortadan kaldırır. İşlemler için e devlet üzerinden randevu alarak SGK işlemlerinizi başlatabilirsiniz.

 

Sadece Bağkur için olmamakla birlikte eş zamanlı olarak SGK münferit işlemlerinde aynı durum geçerlidir. E-devlet üzerinden üye işyeri sekmesinden gerekli kontroller yapılabilir. Bir yanlışlık veya karışıklık olduğunu fark etmeniz durumunda kurumla iletişime geçilebilir. Ama işyeri açılması ile birlikte eş zamanlı olarak entegre başlatılma işlemleri yapıldığından otomatik olarak işleme alınması söz konusudur.

 

Bizimle İletişime Geçebilirsiniz

Bulut ön muhasebe programımız OctoCloud ve diğer hizmetlerimiz hakkında bilgi sahibi olmak için 444 40 80 numaralı telefonumuz ya da LimonDesk üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

Biz Sizi Arayalım

Ücretsiz Tanıtım

*  Bizden haber alma sisteminden çıkmak istediğiniz zaman ise istek öneri formu aracılığı ile talebinizi iletebilirsiniz. Tarafımıza ulaşan talebiniz aynı gün içerisinde işleme alınacaktır.

GÖNDER