TR
*Kredi Kartı Gerektirmez

Yemek Ücreti Vergi İstisnası Nedir?

Yemek Ücreti Vergi İstisnası Nedir?

10.04.2023

Günümüz işletmelerinin çalışanlara sunduğu en önemli haklardan bir tanesi yemek ücretidir. Yemek ücreti birtakım hukuki düzenlemelere bağlı kalınarak ödenir.

Yemek Ücreti Vergi İstisnası Nedir?

Yemek ücreti bütün çalışanların talep ettiği doğal bir haktır. 1 Temmuz 1995 tarihinden önce yemek verilmeyen işletmelerde böyle bir haktan söz edilemiyordu. 1 Temmuz 1995 tarihinde çıkan yasa ile beraber yemek verilmeyen işletmelerde de çalışanlara yemek bedeli adıyla ücret yatırılması kararlaştırıldı.

Yemek verilmeyen günlere ait yemek bedeli de bu yasa ile ücretten istisna edildi. Bu istisna neticesinde ortaya çıkan tutara yemek ücreti vergi istisnası adı veriliyor. Yemek ücreti vergi istisnası ile beraber çalışanlara yemek kartı ya da çeki ile yemek verilmesinin önü açılmış oldu.

Yemek Ücreti Vergi İstisnası Ne Kadar?

Yemek ücreti vergi istisnası yıldan yıla değişiklik gösterir. Enflasyon verileri ve diğer veriler belirlenmeden vergi istisnası belirlenemez. Bu bağlamda 2023 yılı için belirlenen miktar 110 TL’dir. KDV de dahil edildiğinde bu tutar 118,80 TL’ye çıktı.

Yemek Ücreti Vergi İstisnası Muhasebe Kaydı

Yemek ücreti vergi istisnasının muhasebe kaydının oluşturulması yasal bir zorunluluktur. Bu zorunluluğa uymayan işletmelere cezai işlem uygulanır.

Ancak işletmeler muhasebe kaydı tutarken şu detaylara dikkat etmelidir:

  • Çalışan sayısı ve çalışanın iş gücü
  • Bir yıl içerisindeki çalışma günleri
  • KDV indirimi

Belirtilen detaylar göz önünde bulundurularak hesaplama yapılır ve bu hesaplama kayıtlara geçirilir.

Yemek Ücreti Vergi İstisnası Miktar Hesaplama

Yemek ücreti vergi istisnası iş yerine bağlı olarak farklı tutarlara sahip olabilir. Bu bağlamda vergi istisnasını bulabilmek için önce bir çalışana verilecek aylık yemek tutarını belirlemek gerekiyor. Bunun için aylık çalışma günü, çalışan sayısı ve günlük yemek ücretinin çarpılması gerekiyor. Aylık miktar belirlendikten sonra KDV indirimi, damga vergisi gibi tutarları da hesaplamaya dahil ederek vergi istisnası elde edilir.

Bizimle İletişime Geçin

Bulut ön muhasebe programımız OctoCloud ve hizmetlerimiz hakkında bilgi sahibi olmak için 444 40 80 numaralı telefonumuz ya da LimonDesk üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Biz Sizi Arayalım

Ücretsiz Tanıtım

*  Bizden haber alma sisteminden çıkmak istediğiniz zaman ise istek öneri formu aracılığı ile talebinizi iletebilirsiniz. Tarafımıza ulaşan talebiniz aynı gün içerisinde işleme alınacaktır.

GÖNDER