TR
*Kredi Kartı Gerektirmez

Vergi Nedir? Vergi Borcu Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Vergi Nedir? Vergi Borcu Nedir? Nasıl Hesaplanır?

06.03.2023

 

Vergi Nedir?

Devletlerin bireyler ve çeşitli kurumlar üzerinden kanun aracılığı ile almış olduğu paraların adına vergi denir. Kamu hizmetlerinin rahatlıkla gerçekleşmesi adına zorunlu bir şekilde alınır. Ancak kişilerin ödeyebileceği güce göre vergiler belirlenerek bu zorunlu olan paralar temin edilir. Böylece herkese eşit şekilde davranılmış olur.

Vergi Borcu Nedir?

Vergi borcunun oluşumunda devletin kişiye beyanname ile ilgili bireye tebliğinden sonra ödeme yapılması şart olan ve vade tarihi içerisinde ödeme yapılmaması durumu rol oynar. Vergi borçları daha sonra ödeme süresi sınırı dışına çıktığında borç takipli duruma gelerek gecikme cezası verilir. Devamlı şekilde borcun ödenmemesi durumunda üzerine faiz biner ve böylede borçlar daha da artar. Buna ek olarak haciz işlemi ve banka hesabına el koyma durumları da gerçekleştirilebilir.

Vergi Hesaplama Nasıl Yapılır?

Vergilerden en fazla merak edileni gelir vergisidir.

Gelir vergisi hesaplama işlemine bakıldığında şu hususlara dikkat edilmesi gerekir;

  • Vergi adına konu olan gelirin düzeyi 10.000 TL olduğunda 10.000x%15=1.500 TL olarak hesaplanır.
  • Gelir düzeyi 80.000 TL olduğunda ilk 70.000 TL adına 70.000x%15=10.500 olur. Diğer kalan 10.000 TL kısmı ise 10.000x%20=2000 TL olur.
  • Gelir düzeyi 200.000 TL olduğunda ilk 150.000 TL kısmı için 26.500 TL vergileme olurken diğer kısım içinse 50.000x%27=13.500 TL olur. Ödenmesi gereken toplam gelire bakıldığında 40.000 TL görülür.

Ücrete göre farklılık gösteren gelir vergisi hesaplama işlemleri, bahsedildiği üzere birkaç kolay adım üzerinden gerçekleştirilir.

Vergi Çeşitleri Nelerdir?

Verginin çeşitlerine bakacak olursak pek çok vergi türü ön plana çıkıyor. Bu vergiler bazı kodlarla isimlendirilirler.

Gelir İdaresi Başkanlığı vergi türleri şu şekilde incelenebilir;

  • Katma Değer Vergisi (bilinen diğer ismi ile KDV),
  • Damga Vergisi,
  • Gelir Vergisi,
  • Özel Tüketim Vergisi (diğer ismi ile ÖTV)
  • Kurumlar Vergisi,
  • Emlak Vergisi,
  • Motorlu Taşıtlar Vergisi (diğer ismi ile MTV)

Sayılan tüm bu vergiler devlet için gerekli olan vergilerdir. Vergiler sayesinde kamu harcamaları gerçekleştirilerek refah oranı artırılmaya çalışılır.

Bize Ulaşın

444 40 80 numaralı telefonumuz ya da LimonDesk üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Biz Sizi Arayalım

Ücretsiz Tanıtım

*  Bizden haber alma sisteminden çıkmak istediğiniz zaman ise istek öneri formu aracılığı ile talebinizi iletebilirsiniz. Tarafımıza ulaşan talebiniz aynı gün içerisinde işleme alınacaktır.

GÖNDER