TR
*Kredi Kartı Gerektirmez

Vergi Borcu Yapılandırması Nedir?

Vergi Borcu Yapılandırması Nedir?

09.02.2023

İnsanlar günlük hayatlarında çok farklı ihtiyaçlarından dolayı borca girebilirler. Borçlara girilirken ihtiyaçlar karşılansa bile, bu borçların belli bir süre sonunda ödenmesi gerekir. Bunun yanı sıra pek çok kişi belli vergiler ödemek zorundadırlar. Bu vergiler belli süreler içerisinde ödenmelidir.

Vergi borcu yapılandırması sayesinde bu borçların ertelenerek daha kolay ödenmesi sağlanabilir. Ayrıca vergi borcu yapılandırma işlemlerinde kişilerin gelirleri de göz önünde bulundurulur. Buna göre de belli bir ödeme planı çizilir. Bu şekilde o borcun ödenmesi sağlanırken kişilere de kolaylık olmasını sağlar.

Vergi Borcu Yapılandırması Başvurusu Nasıl Yapılır?

Vergi borcu yapılandırması işlemleri online olarak kolayca yapılabilir. Bu şekilde kişilerin resmi kurumlarda teferruatlı işlemlerle ilgilenmesi de engellenir. Vergi borcu yapılandırması işlemi yapmak isteyenlerin şu sıralamaya uygun olarak hareket etmesi gerekir.

  • Öncelikle Gelir Dairesi Başkanlığına internet üzerinden girilir.
  • Site üzerinde yer alan internet vergi dairesi üzerinden gerekli kimlik bilgileri doğru ve eksiksiz olarak girilir.
  • Sonrasında kişilerin ilgili olduğu ödeme ekranı açılır.
  • Sayfanın üzerinde başvuru formu vardır ve formun doldurulması gerekir.
  • Adres bilgisi, telefon numarası ya da e-posta gibi bilgiler kişiler tarafından mutlaka doldurulur.
  • Yapılandırılacak olan borçlar seçildikten sonra vergi dairesinin bulunduğu il seçimi yapılır.
  • Son olarak yapılandırma işleminin onay alabilmesi için evet işaretlenir ve yapılandırma işlemi tamamlanır. Vergi borçlarını yapılandırmak isteyenler bu şekilde çok rahat bir şekilde yapabilirler.

 

Vergi Borcu Yapılandırması Neden Yapılır?

Vergi borçlarının yapılandırılmasının temel nedeni borçların ödenemeyecek durumda olmasından kaynaklanır. Kişiler bu borcun yapılandırmasını yaparak kendilerini ekonomik olarak daha rahat hale getirebilirler.

 

Vergi Borcu Yapılandırmasından Kimler Faydalanabilir?

Vergi borcu yapılandırması işleminden vergi borcu olan ve yapılandırma işlemi yapmak isteyen herkes faydalanabilir. Mükellef konumunda olan ve cezaya muhatap görülenler yapılandırma işlemi yapabilirler.

 

Vergi Borcu Yapılandırması Yapılmasının Avantajları Nelerdir?

Vergi borcu yapılandırması yapılmasının kişilere sağladığı önemli avantajlar vardır. Bunların başında ödeme kolaylığı sayılabilir. Vergi borcunun aslına bağlı olan cezalar yapılandırmadan dolayı silinir.

Ayrıca vergi aslına bağlı olmayan cezalarında yarısı silinir. Avantajları elde etmek isteyenler yapılandırma yaparak işlemlerini kolaylaştırabilirler.

 

Bize Ulaşın

Bulut ön muhasebe programımız OctoCloud ve hizmetlerimiz hakkında bilgi sahibi olmak için 444 40 80 numaralı telefonumuz ya da LimonDesk üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Biz Sizi Arayalım

Ücretsiz Tanıtım

*  Bizden haber alma sisteminden çıkmak istediğiniz zaman ise istek öneri formu aracılığı ile talebinizi iletebilirsiniz. Tarafımıza ulaşan talebiniz aynı gün içerisinde işleme alınacaktır.

GÖNDER