TR
*Kredi Kartı Gerektirmez

Uzaktan Çalışma Sisteminde Ekip Motivesi ve Yönetimi

Uzaktan Çalışma Sisteminde Ekip Motivesi ve Yönetimi

02.04.2021

Hepimizin bildiği gibi bu pandemik sürecin de etkisiyle artık ofislerde çalışmıyor olma fikrini hepimiz iyice kanıksadık. Artık pek çok şirket uzaktan çalışma sistemine geçti. Dahası önümüzdeki dönemlerde giderek yaygınlaşacak gibi görünüyor.

 Uzaktan çalışan ekip üyelerinin en çok karşılaştığı sorunlar

  • Bilgiye erişim zorluğu: Bilgiye ulaşmanın ofislere göre nispeten zorluğu sebebiyle, uzaktan çalışmayı ilk defa deneyimleyen kişilerde bu durum iş kalitesini bozan bir yapıya dönüşebiliyor.
  • Dikkat dağıtıcı unsurlar: Aile üyeleri, yetersiz çalışma alanları, kaliteli olmayan internet bağlantıları çalışanlar için zorlayıcı olabiliyor.
  • Sosyal izolasyon: Uzaktan çalışma dönemimin en büyük sorunlarından biri de yalnızlıktır. Uzun süreli uzaktan çalışma, çalışanın aidiyet duygusunu ortadan kaldırabilir ya da motivasyonu üzerinde olumsuz etki bırakabilir.

 

Peki yöneticilere düşen görevler neler? Motivasyonu ve iş kalitesini yükseltmek için neler yapılabilir?

İletişimi sürekli canlı tutun : Ekibinizin yapılan çalışmalardan haberdar olmasını sağlamak için belirlediğiniz zaman dilimlerinde toplantılar / sohbetler düzenlemek iş akışınızı hızlandırarak, verimliliğinizi olumlu yönde arttırmaya yardımcı olacaktır. Team, meet, zoom, skype gibi görüntülü uygulamalar üzerinden yapılan bu toplantılar aynı zamanda uzaktan çalışanlarda oluşan yalnızlık hissini de azaltacaktır. (Samimi bir dil kullanmaktan çekinmeyin.)

Ekip üyelerinizin ihtiyaçlarını öğrenin: Uzaktan ekipleri yönetirken ekibinizin ihtiyaçlarını öğrenmeniz önemlidir. Hem birinci ağızdan geri dönüşleri alabilir hem de ekip arkadaşlarınızı önemsediğinizi göstermiş olursunuz.

Planlı ilerleyin: Yapılacak işlerin listesinin belirlenmesi tamamlanması gereken işi ve oranı görmek açısından önemlidir. (Siz net olursanız çalışanınız da net olacaktır.)Yapılan toplantılarda makul bir teslim tarihi belirlemek gerekli motivasyonu sağlamak açısından önem arzetmektedir.

Takdir etmekten kaçınmayın: Uzaktan çalışanlar yaptıkları işlerin görülmediğini hissederek sıklıkla demoralize olup umutsuzluğa kapılabilirler. Olumlu geribildirim çalışanları pozitif etkileyecektir. Bu nedenle başarıları takdir etmeyi ekibinizi ayakta tutmayı unutmayın.

Ekip üyelerinizin gelişimini destekleyin: Ekibinizle odaklandığınız konular ve projeleriniz üzerine 5-10 dakikalık kısa bilgiler paylaşmayı es geçmeyin. Bu bilgiler onların gelişimi için çok faydalı olacaktır.

Hemen kayıt olarak 14 gün ücretsiz denemek için tıklayınız. İhtiyacınız olan ne varsa hepsi OctoCloud’da

Biz Sizi Arayalım

Ücretsiz Tanıtım

*  Bizden haber alma sisteminden çıkmak istediğiniz zaman ise istek öneri formu aracılığı ile talebinizi iletebilirsiniz. Tarafımıza ulaşan talebiniz aynı gün içerisinde işleme alınacaktır.

GÖNDER