TR
*Kredi Kartı Gerektirmez

Ticari Sicil Kaydı Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kontrol Edilir

Ticari Sicil Kaydı Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kontrol Edilir

20.02.2023

Ticari sicil kaydı, ticaret yapma amacıyla oluşturulan şirketlerde olması gereken kayıt bütünüdür. Tacir sıfatını alabilmek için ticari sicil kaydının eksiksiz ve doğru bir şekilde oluşturulması gerekiyor.

Ticari Sicil Kaydı Nasıl Oluşturulur?

Ticari sicil kaydının oluşturulabilmesi için ilk olarak kurulacak şirketin şahıs şirketi mi yoksa sermaye şirketi mi olacağına karar vermek gerekiyor. Sermaye ya da şahıs şirketi olacağına karar verdikten sonra unvanı, sermayesi ve adresi gibi detaylarını belirlemek gerekiyor.

Ticari sicil kaydı oluşturulacak şirketin genel hatları belirlendikten sonra MERSİS sisteminden şirket ana sözleşmesi hazırlanmalıdır. Bu sözleşme noter huzurunda imzalanmalıdır. Sözleşme imzalandıktan sonra şirket hesabına para yatırma aşamasına geçiliyor. Şirket adına açılan banka hesabına sermayenin en az %25’i yatırılmalıdır. Bu miktar yatırıldıktan sonra bankadan blokaj yazısı alınıp Rekabet Kurumu’na belli bir miktar fon payı ödenmelidir.

 

Ticari Sicil Kaydı Nereden Alınmalıdır?

Ticari sicil kaydının oluşturulması uzun bir süreçtir. Uzun bir süreç olarak kabul edildiği için ticari sicil kaydının nereden alınacağını iyi bilmek gerekiyor. Ticari sicil kaydını oluşturmak için ikamet edilen şehirdeki ticaret odasına başvuru yapılmalıdır. Bu bürolar gerekli olan işlemlere kısa süre içerisinde başlar.

 

Ticari Sicil Kaydı Nasıl Sorgulanır?

Ticari sicil kaydı olmayan şirketler ticaret işlemine başlayamaz. Şirketlerin sicil numaraları, unvanları ve şahsi bilgileri bu kayıtlarda net bir şekilde yer alıyor. Bu kayıtları sorgulamak için şirketin bağlı olduğu Ticaret Odası’na başvuru yapmak yeterli olarak kabul edilir.

Ticaret Odası’nın internet sitesi üzerinden de sorgulama gerçekleştirilebiliyor. Ancak sorgulama işlemi şirketin olduğu ildeki Ticaret Odası’nın sitesinde gerçekleştirilir.

 

Ticari Sicil Kaydı İçin İstenen Evraklar

Ticari sicil kaydının oluşturulması için çeşitli evraklara ihtiyaç duyuluyor. Bu evraklar gerçek ve tüzel kişiliğe bağlı olarak değişiklik gösterebiliyor. Gerçek kişi için istenen evraklar arasında imza beyannamesi, ikametgah belgesi, nüfus kayıt örneği gibi belgeler yer alır.

Tüzel kişi için istenen evraklar arasında ise matbu dilekçe ve taahhütname gibi belgeler yer alır.

Bize Ulaşın

444 40 80 numaralı telefonumuz ya da LimonDesk üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Biz Sizi Arayalım

Ücretsiz Tanıtım

*  Bizden haber alma sisteminden çıkmak istediğiniz zaman ise istek öneri formu aracılığı ile talebinizi iletebilirsiniz. Tarafımıza ulaşan talebiniz aynı gün içerisinde işleme alınacaktır.

GÖNDER