TR
*Kredi Kartı Gerektirmez

Ticaret Sicil Kaydı Almak İçin Hangi Evraklar Gerekir

Ticaret Sicil Kaydı Almak İçin Hangi Evraklar Gerekir

31.10.2022

Ticari faaliyet yapmak isteyen işletmelerin muhakkak sicil kaydı oluşturması gerekiyor. Sicil kaydı olmadan işletmeler herhangi bir ticari faaliyete başlayamaz.

Ticari Sicil Kaydı İçin Gereken Evraklar

Ticari sicil kaydının yapılabilmesi için birtakım evraklara ihtiyaç vardır. Bu evrakların tam ve eksiksiz bir şekilde hazırlanması oldukça önemlidir. Eğer evraklarda herhangi bir eksiklik varsa şirketler başvurularını bekletmelidir. Ticari sicil kaydı için gerekli olan evraklar şunlardır:

  • Şirket ana sözleşmesi
  • Şirket ortaklarının vesikalık fotoğrafları
  • Şirket yöneticisi olan kişilerin kimlik fotokopileri
  • Rekabet Kurumu fonu dekontu

Ticari sicil kaydı başvurusu yapacak kişilerin başvuruyu şahsi olarak yapması büyük önem arz ediyor.

Ticari Sicil Kaydı Nereden Alınır?

Ticari sicil kaydının alınabilmesi için gerekli yerlere müracaat yapmak gerekir. Ülkemizce geçerli olan kurum ise ikamet edilen şehirdeki ticaret odalarıdır. Bireyler kendi şehrine ait olan ticaret borsasına gerekli evraklarla giderek başvuru işlemlerini başlatabiliyor. Yetkili personel gerekli incelemeleri yaptıktan sonra ortalama birkaç gün içerisinde şirket tescil edilebiliyor.

Şirketin tescil edilmesiyle beraber şirket hukuki varlığına kavuşabiliyor. Şirketin hukuki varlığı tescil edildikten sonra sicil tasdiknamesinin alınabilmesi için yine ticaret odalarına gitmek gerekir. 

Kimler Ticari Sicil Kaydı Almalıdır?

Ticari faaliyet gerçekleştirecek olan şirketler kimlerin ticari sicil kaydı alması gerektiğini sorguluyor. Ancak bu konuda oldukça net bir kural vardır. Ticari faaliyet gerçekleştirmek isteyen, gerekli evrakları toplayan ve merkezi Türkiye olan her şirket ticaret odalarına giderek ticari sicil kaydını almalıdır.

Ticari sicil kaydı olmadan ticaret faaliyetlerine devam eden işletmelere tespit edilmesi halinde cezai yaptırım uygulanır.

Ticari Sicil Kaydı Sorgulaması

Ticari sicil kaydının sorgulanması günümüzde çok kolay bir şekilde yapılabiliyor. Gerek kendisinin gerekse iş yapacağı şirketin ticari sicil kaydını sorgulamak isteyen kişiler online işlemlerle ticari sicil kaydı sorgulaması yapabiliyor. Bu sayede bireyler ticaret odalarına gitmek zorunda kalmadan sorgulama işlemlerini bitirebiliyor.

Ticari sicil kaydı sorgulaması için ticaret odasının web sitesine girerek firmanın sicil numarası görüntülenebiliyor.

Bize Ulaşın

444 40 80 numaralı telefonumuz ya da LimonDesk üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Biz Sizi Arayalım

Ücretsiz Tanıtım

*  Bizden haber alma sisteminden çıkmak istediğiniz zaman ise istek öneri formu aracılığı ile talebinizi iletebilirsiniz. Tarafımıza ulaşan talebiniz aynı gün içerisinde işleme alınacaktır.

GÖNDER