TR
*Kredi Kartı Gerektirmez

Tevkifatlı Faturanın İadesi Nasıl Sağlanır?

Tevkifatlı Faturanın İadesi Nasıl Sağlanır?

06.11.2023

Ticari faaliyette vergiyi her zaman satışı yapan ödemez. Faturayı kesen vergiden tevkifat yaparak tevkifatlı fatura düzenleyebilir. Böylece vergi alıcı ile satıcı arasında bölünmüş olur.

 


Tevkifatlı Fatura Nedir?

Tevkifatlı fatura vergideki kesinti veya bölüşmeyi ifade eder. Devlet KDV’yi sadece satıcıdan almayıp alıcı ile satıcı arasında bölüştürüyor. Tevfikat ile ödemenin düzenli ve düzgün olmasına katkı sağlanıyor.

Tevkifat uygulanan vergiler şu şekildedir:

  • Gelir Vergisi Tevkifatı,
  • Kurumlar Vergisi Tevkifatı,
  • Veraset ve İntikal Vergisi Tevkifatı
  • KDV Tevkifatı

Düzenlenen tevkifatlı fatura faaliyetleri bir nedenden ötürü iade edilmek istendiğinde iade faturası kesilebilir.


Tevkifatlı Faturanın Kesildiği Durumlar

Her ürünün satışında veya her hizmette tevkifatlı fatura uygulanmaz. Uygulama yapılan işlemler Bakanlar Kurulu tarafından belirlenir. Sadece belli başlı işlemlere uygulanan tevkifat oranları sektörden sektöre de değişiklik gösterir. Yapım işleri, yapı denetimi özel güvenlik hizmeti, taşıt tamiratı, yemek servisi tevkifat uygulanan başlıca durumlardır.


Tevkifatlı Fatura Kesen Kurum Ve Kuruluşlar

Tevkifatlı fatura kesen kurum ve kuruluşlar oldukça fazladır. Katma bütçeli idareler, belediyeler, köyler, döner sermayeli kuruluşlar, kamu meslek kuruluşları, yardım sandıkları, bankalar, menkul kıymetler tevkifatlı fatura kesen kurum ve kuruluşlardan sadece birkaçıdır.

Bu kuruluşların tevkifat oranlarını Bakanlar Kurulu güncel olarak belirliyor. Şuan 3/10 ve 9/10 aralığında tevkifat oranları hesaplamada kullanılıyor. Hesaplama işleminin doğru yapılabilmesi için yasanın ilgili bölümü güncel olarak kontrol edilmelidir.


Tevkifatlı Faturanın İadesi

Tevkifatlı fatura ile teslim edilen malın iadesi durumunda iade faturası düzenlemek gerekiyor. Faturada tevkifata tabi olmayan tutar üzerinden KDV oranı hesaplanır. İadesi talep edilen tutar, alışverişin bünyesine giren KDV oranı değildir. Tevkif edilen KDV oranı esas alınarak iade tutarı belirlenir.

Ayrıca iadesi istenen KDV, tevkifata tabi olan KDV’den fazla olmamalıdır


Bize Ulaşın

Tüm süreçlerinizi kolayca yönetmek ve e-dönüşüm hizmetlerimiz için iletişim formumuzu doldurabilir ve bizimle irtibata geçebilirsiniz. Ayrıca 444 40 80 numaralı iletişim numaramız veya LimonDesk üzerinden bize taleplerinizi iletebilirsiniz.

 

 

Biz Sizi Arayalım

Ücretsiz Tanıtım

*  Bizden haber alma sisteminden çıkmak istediğiniz zaman ise istek öneri formu aracılığı ile talebinizi iletebilirsiniz. Tarafımıza ulaşan talebiniz aynı gün içerisinde işleme alınacaktır.

GÖNDER