TR
*Kredi Kartı Gerektirmez

Tevkifatlı Fatura Nedir? Nasıl Hesaplanır Kimler Düzenler?

Tevkifatlı Fatura Nedir? Nasıl Hesaplanır Kimler Düzenler?

19.01.2023

Ödenmesi gereken verginin alıcı ve satıcı arasında paylaştırılmasına tevkifat adı veriliyor. Bu alanda düzenlenen tevkifatlı fatura sayesinde verginin yalnızca alıcı ya da satıcıya yüklenmemesi sağlanıyor.

Tevkifatlı Fatura Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Tevkifatlı fatura tevkifat alanına dahil olan ürünler için kesilmiş olan faturadır. Tevkifatlı fatura pek çok farklı sektörde kesilebiliyor. Ancak sektör ne olursa olsun tevkifatlı faturada satış işlemini içeren her türlü bilgiye yer verilmek zorundadır. Satış işlemini içermeyen bilgilere yer verilirse tevkifatlı faturanın içeriği anlaşılmayabiliyor.

Tevkifatlı faturada alıcının adı- soyadı, satıcı bilgileri, toplam miktar, ödenecek vergi miktarı ve satışın gerçekleştirildiği tarih gibi pek çok detay yer alıyor. 

Tevkifatlı Fatura Nasıl Hesaplanır?

Tevkifatlı fatura profesyonel bir şekilde oluşturulması gereken bir faturadır. Çünkü bu fatura oluşturulurken standart veriler yerine farklı verilerden yararlanılıyor. Tevkifatlı faturayı hesaplarken Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği tevkifat oranlarını göz önünde bulundurmak gerekiyor.

Tevkifatlı fatura hesaplanırken servis taşımacılığında 5/10, yük taşımacılığında 2/10, özel güvenlik hizmetinde 9/10 gibi tevkifat oranlarını göz önünde bulundurmalıdır. Aksi halde yanlış fatura kesilebiliyor.

Tevkifatlı Fatura Kimler Tarafından Düzenlenir?

Tevkifatlı faturanın hazırlanma detayları Geli İdaresi Başkanlığı tarafından belirlenmiştir. Söz konusu kurum tevkifatlı faturanın belirli kurumlar tarafından oluşturulmasını hükmetmiştir. Bu bağlamda kamu kurumu olarak nitelendirilen oluşumlar, KİT konumunda oluşan oluşumlar, katma bütçe adı altındaki daireler tevkifatlı fatura kesebiliyor.

Sahip olduğu hisse senetlerini İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nda barındıran şirketler de tevkifatlı fatura oluşturma yetkisine sahiptir.

Tevkifatlı Fatura Nasıl Kesilmelidir?

Tevkifatlı faturanın kesilme süreci diğer fatura kesme süreçleri ile benzerlik gösterir. Bu bağlamda diğer fatura kesme süreçlerinde hangi işlemler yapılıyorsa tevkifatlı fatura kesme sürecinde de aynı işlemler gerçekleştirilmelidir. Ancak tevkifatlı fatura kesilirken standart faturada yer alan her türlü bilginin çok iyi bilinmesi gerekiyor.

Tevkifatlı fatura oluşturulurken ödenecek toplam vergi tutarının ve vergi tutarının hangi taraf tarafından ödeneceği net bir şekilde yazılmalıdır.

Bizimle İletişime Geçin

Bulut ön muhasebe programımız OctoCloud ve hizmetlerimiz hakkında bilgi sahibi olmak için 444 40 80 numaralı telefonumuz ya da LimonDesk üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Biz Sizi Arayalım

Ücretsiz Tanıtım

*  Bizden haber alma sisteminden çıkmak istediğiniz zaman ise istek öneri formu aracılığı ile talebinizi iletebilirsiniz. Tarafımıza ulaşan talebiniz aynı gün içerisinde işleme alınacaktır.

GÖNDER