TR
*Kredi Kartı Gerektirmez

Sigorta Primi Nedir? Hangi Durumlarda Geri Alınabilir?

Sigorta Primi Nedir? Hangi Durumlarda Geri Alınabilir?

24.06.2022

Sigorta primi, çalışan kişilerin emeklilik hakkı elde etmeleri vesağlık hizmetlerinden yararlanması için işverenler tarafından devlete ödenen teminat ücretidir. Kişinin işe başladığı anda sigortasının yatırılmaya başlanması kanuni zorunluluktur. Özellikle kişilerin işe başladıkları ilk günden itibaren sigortalarının yapılması ve yatırılması gerekir.

 

Bu sayede ileride emekliliğe hak kazanırlar ve sağlık hizmetlerinden yararlanabilirler. Ancak bazı durumlarda kişiler emekli olmak yerine primlerinin ödemesini geri almak isteyebilir.

 

Sigorta Primi Nedir?

Sigorta primi işverenler tarafından işçiler adına yapılan ödemelerdir. Böylece işçiler sağlık hizmetlerinden yararlanarak emeklilik hakkı kazanırlar. İşçinin brüt maaşı üzerinden hesaplanır. Sigortalar banka, ptt ya da internet üzerinden yatırılabilir. İşverenler sigorta primini işçilerinin adına yatırır.

 

Sigorta Primi Geri Alınabilir Mi?

Sigorta priminin geri alınması elbette mümkündür. Sigorta primini geri almak isteyenler primin iadesi için başvuru yapmaları gerekir. Bunun için kişi, bağlı olduğu ilin sosyal güvenlik kurumuna giderek dilekçe vermelidir.

 

Bazı şartları sağlayan herkes, sigorta primlerini toplu olarak iade alabilir. Primi geri aldıktan sonra ise her şey bitmiyor. İsterseniz bunların ücretlerini yeniden yatırarak mevcut primlerinize ekleyebilmek de sizin kararınıza kalıyor.

 

Sigorta primi, sigortanızın yatırıldığı her ay için alınmış sayılır. Emekli olmayacağım, tüm primlerimi geri almak istiyorum diyenler için de prim iade seçeneği mevcuttur. Ancak alımı için belirli şartları vardır.

 

Sigorta Priminin Geri Alınması İçin Şartlar Nelerdir?

Sigorta priminin geri alınması için kişi talepte bulunmalıdır. Bu toplu prim parasını alabilmek için bazı şartlar vardır: 

 

  • Kendi işini yürütmemeli
  • Sigortalı olarak başka bir yerde çalışmaması gerekir.
  • Yıl şartı da dolmuş olmalı. Kadınlar 20, erkekler 25 yılı tamamlamış olmalı.

 

Bu şartları sağlayanlar emekliliğe hak kazanmış olmaktadır. Fakat primlerinde eksik varsa prim iadesini almayı da tercih edebilirler. Aynı zamanda vefat eden kişinin mirasçıları da bu iade parasını alabilir.

Bize Ulaşın

Aklınıza takılan her türlü soru için bizlere canlı destek sistemimiz LimonDesk üzerinden ve iletişim formunu doldurarak ulaşabilirsiniz. OctoCloud bulut tabanlı muhasebe  programımızı hesap oluşturarak ücretsiz deneyebilirsiniz.

Biz Sizi Arayalım

Ücretsiz Tanıtım

*  Bizden haber alma sisteminden çıkmak istediğiniz zaman ise istek öneri formu aracılığı ile talebinizi iletebilirsiniz. Tarafımıza ulaşan talebiniz aynı gün içerisinde işleme alınacaktır.

GÖNDER