TR
*Kredi Kartı Gerektirmez

Sgk Teşvik Primi Nedir? Teşvik Priminden Nasıl Faydalanılır

Sgk Teşvik Primi Nedir?  Teşvik Priminden Nasıl Faydalanılır

05.11.2021

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından, istihdamın artırılması için hazırlanılmış olan kanunlar çerçevesinde işverenler desteklenmektedir. İstihdamın artışına bu sayede işverenler katkıda bulunmaktadır. İşyerleri her ay çalışanlarının sigortalarını yatırmaktadır. Yatırdıkları sigortalar ile işverenler çeşitli teşvik, indirim ve destekler alabilmektedir.

 

SGK Teşvik Primi Nedir?

SGK teşvik primi ile işsizliğin azalması için belirlenen şartlarla birçok işveren ve işçi desteklenmektedir. Sigortalı bir şekilde çalışan işçilerin işverenlerine çeşitli destek, indirim ve teşvik verilmektedir. Verilen bu destek, teşvik ve indirim sayesinde kadınlar, gençler ve engelliler gibi grupların istihdamın artırılması amaçlanmıştır.

 

SGK Teşviklerinden Kimler Faydalanabilmektedir?

SGK teşviklerinden bütün işyerleri faydalanabilmektedir. İşyerlerindeki en önemli husus çalışan sayısının artırılmış olmasıdır.

 

İşverenler yönünden teşvik primi alabilme şartları şu şekildedir:

  • Hizmet belgesi ve aylık prim kuruma verilmiş olmalıdır.
  • İşverenler primlerini yasal süre içerisinde ödemiş olmalıdır.
  • İşverenin bir borcu var ise bu borcun taksitlendirilmiş veya yapılandırılmış olması gerekmektedir.
  • Erkeklerde ve kadınlarda yararlanma süreleri ve belgeleri değişiklik göstermektedir.
  • İşveren işyerinde kayıt dışı sigortalı çalıştırmamalıdır.
  • İdari para cezası, prim ve bunlarla ilgili herhangi bir gecikme zammı veya cezası borcu olmamalıdır.
  • İşe giriş tarihinden önce, belirli olan bir dönemde işsiz olmalıdır.
  • Ortalama sigorta sayısına göre çalıştırılmalıdır.

 

 

SGK Teşvikten Ne Kadar İndirim Alınabilir?

İşyerine ve çalışanların profiline bağlı olarak işyerinin istihdama katkıda bulunduğu sürede işveren ödediği prim üzerinden ortalama %40’a varan indirim alabilmektedir. Bu oranlar SGK tarafından belirlenir. Bu oranları hesaplamak için personel sayısı, personel sayısı artışı, genç işçi çalıştırma oranı gibi birçok etken kullanılmaktadır.

 

Teşvik Hesaplamak İçin Neden Programa Gerek Vardır?

Bu şekilde insanların manuel hesaplamalar ile yapabileceği hataların önüne geçilebilmektedir. Program sayesinde karmaşık olan hesaplar kolay  hesaplanabilmekte ve bütün istatistiklere detaylı bir şekilde ulaşılabilmektedir.

 

Bizimle İletişime Geçebilirsiniz

Bulut ön muhasebe programımız ve hizmetlerimiz hakkında bilgi sahibi olmak için 444 40 80 numaralı telefonumuz ya da LimonDesk üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz. Hemen kayıt olup ücretsiz hesap oluşturarak deneyebilirsiniz.

Biz Sizi Arayalım

Ücretsiz Tanıtım

*  Bizden haber alma sisteminden çıkmak istediğiniz zaman ise istek öneri formu aracılığı ile talebinizi iletebilirsiniz. Tarafımıza ulaşan talebiniz aynı gün içerisinde işleme alınacaktır.

GÖNDER