TR
*Kredi Kartı Gerektirmez

SGK Primi Nedir? Sigorta Primi Nasıl Hesaplanır?

SGK Primi Nedir? Sigorta Primi Nasıl Hesaplanır?

19.03.2021

Bu yazımızda Sigorta primi nedir? Sigorta primi nasıl hesaplanır? Sigorta primi ne zaman ödenir? Soruları üzerine Sizlere bilgi veriyor olacağız. 

 

Sigorta (SGK) primi nedir?

Sigorta primi, çalışanların sağlık hizmetlerinden yararlanması ve emeklilik hakkı kazanması için işveren tarafından çalışan adına devlete ödenen ücrettir. İşverenler tarafından aylık olarak ödenen SGK prim tutarı, çalışanın aldığı brüt maaş üzerinden hesaplanarak belirlenir.

 

Sigorta Primi Nasıl Hesaplanır?

İşverenlerin aylık olarak ödemekle yükümlü oldukları sigorta primi, her yıl değişmekle birlikte, çalışanın aldığı brüt maaş ve SGK matrahına dahil edilen ek ödemelere göre hesaplanmaktadır. SGK primi giydirilmiş brüt ücret üzerinden işçi, işveren ve işsizlik oranları ile hesaplanmaktadır.

 

Brüt ücret tutarını aşağıdaki sigorta primi oranları ile çarparak sigorta primini hesaplayabilirsiniz. İndirimsiz hesaplama ortalama olarak aylık brüt kazanç seviyesinin % 37.5’e tekabül etmektedir.

  • İşçi sigorta primi oranı %14,
  • İşveren payı oranı %20,5,
  • İşçi işsizlik oranı %1,
  • İşveren işsizlik oranı %2 dir.

Ancak şirketlerin güncel teşviklerden yararlanma durumlarında oranlar ve bu doğrultuda prim tutarları değişebilmektedir.

 

Şirketiniz aşağıdaki koşulları sağlıyorsa işveren primini toplam %22,5 yerine %5 eksik olarak %17,5 ödeyebilirsiniz.

 

  • Aylık prim hizmet belgesinin kuruma zamanında verilmesi,
  • SGK borcunuzun olmaması,
  • Primlerin yasal süresinde ödenmesi,
  • Kayıt dışı / sahte sigortalı çalıştırılmaması.

 

Part Time Çalışanların Sigorta Primi Nasıl Hesaplanır?

4857 sayılı İş Kanununa istinaden kısmi çalışan kişinin bir ay içindeki toplam çalışma süresi hesaplanarak, günlük yasal çalışma saati olan 7,5’e bölünmek suretiyle, 854 sayılı Deniz İş Kanunu veya 5953 sayılı Basın Mesleğinde Çalışanlarla Çalıştıranlar Arasındaki Münasebetlerin Tanzimi Hakkında Kanuna istinaden çalışan bir sigortalı için ay içindeki toplam çalışma süresi bulunarak 8’e bölünmek suretiyle hesaplanmaktadır.

 

Hesaplamalarda 7,5 saatin veya 8 saatin altındaki çalışmalar ise 1 gün olarak kabul edilmektedir.

 

Sigorta Primi Ne Zaman Ödenir?

Sigorta priminin ödeme sorumluluğu işverene aittir. Ödeme, tahakkuk yapılan aydan sonraki ayın son günüdür. Son gün tatil gününe denk gelirse bir sonraki gün ödenir.

 

 

Tüm süreçlerinizi yönetebilmek için OctoCloud programımızı hemen 14 gün boyunca ücretsiz deneyebilirsiniz. İhtiyacınız olan ne varsa, OctoCloud’ta

Biz Sizi Arayalım

Ücretsiz Tanıtım

*  Bizden haber alma sisteminden çıkmak istediğiniz zaman ise istek öneri formu aracılığı ile talebinizi iletebilirsiniz. Tarafımıza ulaşan talebiniz aynı gün içerisinde işleme alınacaktır.

GÖNDER