TR
*Kredi Kartı Gerektirmez

SGK e-Tebligat Nedir? SGK e-Tebligat Başvuru

SGK e-Tebligat Nedir? SGK e-Tebligat Başvuru

13.06.2022

 

SGK e-Tebligat Kimlere Zorunlu? SGK e-Tebligat Zorunluluğu Nedir?

Sgk e-Tebligat adresi almak ve kullanmak işverenler için zorunludur. İşverenler dıındaki kişilerin  Sgk e-Tebligat kullanımı ise isteğe bağlanmıştır.  İsteğe bağlı olarak kullanan kişiler ilk kullanıma başladıktan sonra bu sistemden çıkış yapamazlar. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yürütülen ve yürüklükte olan yasal düzenlemeye göre 1 Ekim 2021 tarihinden geçerli olmak üzere 3 ay içerisinde SGK e-Tebligat adresi edinme zorunluluğu getirilmiştir.

 

SGK bu yasal zorunluluk ile birlikte sigorta pirimi başta olmak üzere işsizlik primi ve diğer idari para cezalarının tebligat işlemlerini hızlı ve anlık olarak yapmayı planlıyor. Bu yasal düzenlemeler çevresinde işletmelerin zorunlu olarak e-tebligat başvuru yaparak bu uygulamaya dahil olmaları gerekiyor. 

 

SGK e-Tebligat Başvuru

Sgk e-Tebligat başvurusu nasıl yapılır?  Bu işlem son derece basittir. SGK e-Tebligat başvuruları e-Devlet üzerinden yapılabilmektedir. Şirketteki e bildirimlerinden sorumlu yetkili kişinin e devlet şifreleri ile sisteme girildikten sonra, arama ekranına SGK E-TEBLİGAT BAŞVURUSU yazarak başvuru alanına ulaşabilirsiniz. Ekranlarda gördüğünüz işlemleri tamamlayarak başvuru işlemlerini tamamlayabilirsiniz. Bu aşamada e devlet sisteminde kayıtlı telefon numarası, mail ve adres bilgilerinizin güncelliğinden emin olmanız son derece önemlidir. 

 

SGK e-Tebligatın Sgk İşlemlerinde Getirdiği Kolaylıklar

Bu kolaylıkları şöyle sırlayabiliriz;

  • Çıktı alınmadığından kâğıt tasarrufu sağlar
  • Elektronik olduğundan anlık ileti sağlanır
  • Gecikmeler meydana gelmediği için idari yaptırımlar pek olmaz
  • Zamandan tasarruf sağlanır
  • Tebliğ tebellüğ işlemleri kolay işler
  • Kolay izlenebilir ve yönetilebilir

 SGK e-Tebligat Cezası var mı?

Yönetmelik ve çıkarılan genelge ve genel yazılarda elektronik tebligat kapsamına girenlerin belirtilen süreler içinde elektronik tebligat başvurusunda bulunmalarının zorunlu olduğu belirtilmiş olmasına rağmen, hiç başvuru yapılmamasının veya geç başvuru yapılmasının herhangi bir idari para cezası yaptırımı bulunmamaktadır.

 

SGK e-Tebligat Nasıl Yapılır?

SGK elektronik tebligat sisteminde sistem üzerinden yapılan tebligat işlemleri adrese ulaştıktan sonra işletme tarafından tebellüğ ediliyor ve bu bilgi anlık olarak Sgk’ ya ulaşıyor. İşletme 5 gün içinde tebellüğ işlemini gerçekleştirmezse 5. günün sonunda tebligat işlemi otomatik olarak gerçekleşmiş sayılıyor.

 

Biz Sizi Arayalım

Ücretsiz Tanıtım

*  Bizden haber alma sisteminden çıkmak istediğiniz zaman ise istek öneri formu aracılığı ile talebinizi iletebilirsiniz. Tarafımıza ulaşan talebiniz aynı gün içerisinde işleme alınacaktır.

GÖNDER