TR
*Kredi Kartı Gerektirmez

Sevk İrsaliyesi Nedir? Faturadan Farkı Nedir?

Sevk İrsaliyesi Nedir? Faturadan Farkı Nedir?

07.10.2022

Ticari hayatta irsaliye ve fatura terimleri birbiri ile sıklıkla karıştırılıyor. Ancak irsaliye ve fatura aynı şeyi ifade etmez. Buna bağlı olarak ikisi farklı amaçlar için kullanılır.

Sevk İrsaliyesi Nedir ?

Sevk irsaliyesi günümüzde birçok işletme tarafından kullanılıyor. Sevk İrsaliyesi ticari bir malın nakil sürecininde hazırlanan bir belgedir. Nakliye sürecinin tamamlanması için hazırlandığından irsaliyenin üzerinde nakil sürecine ait bilgilere yer verilir. Sevk irsaliyesinde naklin konumu, nakil adresi ve nakil tarihini içeren bilgiler vardır.

Sevk irsaliyesi düzenlenmesi zorunludur. Geçerli olabilmesi için de sevk irsaliyesinin 3 nüsha şeklinde düzenlenmesi gerekir ve 2 nüshası malı taşıyan araçta bulunmak zorundadır. 

Sevk İrsaliyesinde Hangi Bilgiler Bulunur?

Sevk irsaliyesinin hazırlanması için gerekli olan bilgilerin detaylı şekilde hazırlanması gerekir. Sevk irsaliyesinde olan bilgiler:

  • Kağıdın üzerinde sevk irsaliyesidir ibaresi,
  • Noter tasdik mühür şekli,
  • Gönderilen malın cinsi ve miktarı,
  • Müşterinin adı- soyadı,
  • İrsaliyeyi düzenleyen kişinin adı soyadı ve iletişim bilgileri,
  • Malın, taşıyıca teslim ve müteselsil irsaliye numarası,
  • Sevk irsaliyesi düzenleyenin, malı alanın ve teslim edenin imzaları

Sevk İrsaliyesi Fatura Olarak Kullanılır Mı?

Fatura ile sevk irsaliyesi birbiri ile sıklıkla karıştırıldığı için bazı kişiler sevk irsaliyesinin fatura olarak kullanılıp kullanılamayacağını sorguluyor. Sevk irsaliyesi malın satış işleminden sonra verilen bir belgedir. Ancak satış sonrasında verilen bir makbuz olmasının yanında bu içerik fatura olarak kullanılamaz.

Bir belgenin fatura olarak nitelendirilmesi için faturayı hazırlayan satıcının kim olduğu, tutarın ne kadar olduğu, ne satıldığı, adeti ve malın satıldığı tarih gibi bilgilerin yer alması gerekir. 

Sevk İrsaliyesi ve Fatura Arasındaki Farklar

Sevk irsaliyesi ve fatura arasında temel birtakım farklılıklar vardır. Sevk irsaliyesi bir ürünün bir adresten başka bir adrese taşınması için düzenlenir. Ancak faturada böyle bir durum yoktur. Fatura bir ürünün satılması için düzenlenir.

Sevk irsaliyesi ile fatura arasındaki diğer temel farklardan birisi de üzerlerinde yer alan bilgilerdir. Faturanın üzerinde malın fiyatı, satış tarihi ve KDV gibi bilgiler yer alıyor. Ancak sevk irsaliyesinde bu bilgilere yer verilmez.

Biz Sizi Arayalım

Ücretsiz Tanıtım

*  Bizden haber alma sisteminden çıkmak istediğiniz zaman ise istek öneri formu aracılığı ile talebinizi iletebilirsiniz. Tarafımıza ulaşan talebiniz aynı gün içerisinde işleme alınacaktır.

GÖNDER