TR
*Kredi Kartı Gerektirmez

Sahte İş Yeri ve Sahte Sigortalılığa Uygulanacak Yaptırımlar

Sahte İş Yeri ve Sahte Sigortalılığa Uygulanacak Yaptırımlar

30.06.2022

Sahte İş yeri Nedir?

Sahte iş yeri; gerçekte hiçbir ticari ve mesleki faaliyeti olmadığı ve somut bir varlığı bulunmadığı halde, işyeri dosyasından sahte sigortalılık bildirimi yapmak amacıyla  gerçekte var olmayan adresler beyan edilerek işyeri dosyası tescil edilen yerlerdir.

İş yerlerinin açılması ve faaliyetlerini sürdürebilmesi yasal düzenlemeler çerçevesinde yapılabiliyor. Bir kişi bir iş yeri açmak istediğinde ilk yapması gereken işlem iş yeri açma ve çalıştırma ruhsatını almak oluyor. Yasal yükümlüklere uyulmadan veya yanıltıcı bilgiler ile açılan iş yerleri sahte işyeri olarak tanımlanıyor. 

Sahte Sigortalılık Nedir?

Sahte sigortalılık, yapılan yasal düzenlemeler ile çalışanların iş hayatı zorunlu olarak güvence altına alınmıştır. Sigortalılık denilen bu sistem ile çalışanın vefatında yakınlarına aylık bağlanma, sağlık giderlerinin karşılanması, emekli maaşı bağlanması gibi durumlar güvence altına alınmış oluyor.

Çalışanın sigorta işlemlerini işveren muhasebesi tarafından yürütülür. Maaş ölçüsünde şekillenen sigorta prim ödemelerinin hiç yapılmaması veya yanlış beyan ile eksik yatırılması durumları sahte işlem olarak değerlendirilir ve ciddi yaptırımlara tabidir.

Sahte İş yeri ve Sigortalılık Beyanı Cezası Nedir?

Yayınlanan mevzuata göre sahte iş yeni beyanının tespiti durumunda; 

  •  Ödenmiş olan sigorta primleri ile idari para cezaları irat kaydedilir, yararlanılmış olan teşvik ve destekler gecikme zammı ve gecikme cezası ile geri alınır.
  • Sahte sigortalı olduğu tespit edilenlere bağlanmış olunan aylıklar ile ödenmiş olan gelirler gecikme cezası ve zammıyla geri alınır.
  • Sahte sigortalı olduğu tespit edilenlere ödenmiş olan geçici iş göremezlik ve emzirme ödenekleri ile kullanmış oldukları iyileştirme vasıtası, protez giderleri gecikme cezası ve gecikme zammı ile geri alınır.
  • Sahte hizmet kazandırmak suretiyle sağlık hizmetleri ve diğer haklardan, ödeneklerden yararlanılması ile gelir veya aylık bağlatılması nedenleriyle SGK’nın yanlış işlem ve ödeme yapmasına sebebiyet veren ve bu suretle adına borç tahakkuk ettirilen ve/veya borç tahakkuk ettirilmesine neden olan kişiler hakkında Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunulur.

 Bize Ulaşın

Aklınıza takılan her türlü soru için bizlere canlı destek sistemimiz LimonDesk üzerinden ve iletişim formunu doldurarak ulaşabilirsiniz.

Biz Sizi Arayalım

Ücretsiz Tanıtım

*  Bizden haber alma sisteminden çıkmak istediğiniz zaman ise istek öneri formu aracılığı ile talebinizi iletebilirsiniz. Tarafımıza ulaşan talebiniz aynı gün içerisinde işleme alınacaktır.

GÖNDER