TR
*Kredi Kartı Gerektirmez

Puantaj Nedir? Puantaj Cetveli Nasıl Doldurulur?

Puantaj Nedir? Puantaj Cetveli Nasıl Doldurulur?

21.03.2022

Puantaj, personelin işe giriş ve işten çıkış saatlerini kontrol edebilmeye imkân sağlayan kayıtlardır. Puantaj Kayıtları sayesinde işçinin mesai başlangıç ve çıkış zamanları kayıt altında tutulur.

Puantaj Nedir?

Puantaj Nedir? İşçilerin giriş ve çıkış saatlerinin kontrolünü sağlayan önemli bir kayıt sistemidir. Gerçekleşen kayıtlar personelin imzası ile kayıt altına alınır. Eksik iş günü veya fazla mesai de bu şekilde belirlenerek maaş günlerinde gerçekleştirilmesi gereken işlemler incelenir. Buna bağlı olarak işçilerin takibi kesinlikle hatasız olarak yapılmalıdır.

Puantaj Cetveli Nedir?

İşçilerin çalışma günlerinin kayıt altına alınmasını sağlayan puantaj cetveli mesai, ücretli ve ücretsiz izin gibi durumların incelenmesine de olanak tanır. Puantaj cetveli normal kâğıt üzerinde oluşturulabileceği gibi Excel programın aracılığı ile de gerçekleştirilebilir. Böylece elektronik ortam içerisinde kayıt işlemleri daha kolay yapılır.

Puantaj Cetveli Nasıl Hazırlanır?

Cetvelin hazırlanması adına gerekli olan birçok yöntem şu şekildedir:

  • Kâğıt üzerine çizilen tablo
  • Parmak izi okutma sistemi
  • Elektronik kart sistemi
  • Yüz tanıma sistemi
  • Excel üzerinden hazırlanan tablo

 

Tüm bu seçenekler iş yerlerinin personel sayılarına göre kullanılır. Personeli az olan iş yerlerinde kâğıt üzerine çizim yapılarak ya da bilgisayarda Excel programı ile cetvel oluşturularak günlük şekilde not tutulabilir. Personel çok olan iş yerlerinde ise parmak izi, yüz yanıma veya elektronik kart sistemi devreye girer. Böylece personelin giriş ve çıkışı sistem içerisine otomatik olarak kayıt edilir.

 

Puantaj Cetvelinde Olması Gerekenler

Puantaj cetveli içerisinde mutlaka olması gerekenler şu şekildedir:

  • Yapılan fazla mesai süreleri
  • Tatil gün sayıları
  • İşçilerin çalıştığı günler
  • İşçilerin devamsızlık günleri

Bahsedilenler hazırlanmış olan cetvel içerisinde eksiksiz şekilde bulunması gerekir.

 

Puantaj Cetveli Nasıl Doldurulur?

Puantaj cetveli doldurma konusunda önemli kurallar bulunur. İşçilerin adı ve soyadı sisteme girilirken her işçi için 1 aylık satır bulundurulur. Böylece işçilerin aylık dönemi her gün kontrol edilir. Bu şekilde puantaj cetveli doldurulmuş olur.

Günlerin altında bulunan kutucuklara işçilerin geldiği günler yazılır. Buna ek olarak hafta tatili kutucuğu altına tatiller yazılır. Ay sonunda ise personele ait olan satır sonuna toplam çalışma, fazla mesai ve devamsızlık bilgileri yazılır. Böylece tüm çalışanlar için özel olarak çalışma süresine göre ücret bordrosu oluşturulur. 

 

Bize Ulaşın

444 40 80 numaralı telefonumuz ya da LimonDesk üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

Biz Sizi Arayalım

Ücretsiz Tanıtım

*  Bizden haber alma sisteminden çıkmak istediğiniz zaman ise istek öneri formu aracılığı ile talebinizi iletebilirsiniz. Tarafımıza ulaşan talebiniz aynı gün içerisinde işleme alınacaktır.

GÖNDER