TR
*Kredi Kartı Gerektirmez

Personelin İşletmeye Maliyeti Nasıl Hesaplanır? - 2023

Personelin İşletmeye Maliyeti Nasıl Hesaplanır? - 2023

24.03.2023

Personel maliyeti işletmelerin çalıştırdıkları personeller için yaptıkları harcamaları ifade eder. Gider kalemlerinden kabul edilen personel maliyetinin hesaplanması gerekir. Böylelikle 1 çalışan için aylık ne kadar giderin yapılacağı belli olur. Personel maliyeti hesaplaması hakkında bilinmesi gerekenler ve hesaplama detayları şöyledir;

 

Personel Maliyeti Hesaplama Nasıl Yapılır?

Personelin işletmeye olan maliyetini hesaplayabilmek için öncelikle gider kalemlerinin belirlenmesi gerekir. Böylelikle doğru ve eksiksiz hesaplama yapılabilir.

Maliyet hesaplanışı şu şekilde gerçekleşir;

  • İlk olarak personelin brüt aylık ücreti belirlenir. Asgari ücretle çalışan bir personelin brüt aylık ücreti 10.008 TL tutarındadır.
  • İşveren sigorta prim oranı 10.008 TL’lik maaş üzerinden %15,5 olarak hesaplanır. Bu hesaba göre işverenin ödeyeceği sigorta prim tutarı 1551,024 TL olur.
  • Maaş üzerinden %2 oranında işsizlik sigortası prim payı hesaplanır. Bu tutar ise 200,016 TL tutarındadır.

Bu belirlemelerden sonra maaş, sigorta prim tutarı ve işsizlik sigorta prim tutarı toplanır. Bu toplamaya göre de personelin işletmeye 11759,040 TL tutarında maliyeti vardır. Personel asgari ücretten yüksek maaşla çalışıyorsa hesaplama aldığı brüt maaş üzerinden hesaplanır.

 

Personelin Gelir Vergisi Nasıl Hesaplanır?

Net maaşın hesaplanabilmesi için gelir vergisi tutarının bilinmesi gerekir. Hesaplama işlemi için gelir vergisi oranına ihtiyaç duyulur. Bu oran 70 bin TL’ye kadar olan net maaşlar için %15’tir. Verginin hesaplanması içinse net maaş ve gelir vergisi oranının çarpılması gerekir.

 

Personel Maliyeti Hesaplanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Çalıştırılan personelin işverene olan maliyetinin hesaplanabilmesi için dikkat edilmesi gereken durumlar vardır. Aksi durumda hesaplamalarda yapılan yanlışlar gider kalemlerinin yanlış belirlenmesine ve işletmenin hesaplama kaynaklı açık vermesine neden olur. Maliyet hesabı yaparken dikkat edilmesi gerekenlerden ilki personelin brüt ücretinin net bilinmesidir.

Brüt ücret dışında prim oranlarının belirlenmesi gerekir. Ödenecek prim oranları personelin bekar olması, evli olması, çocuklarının bulunması ve engelli olması gibi durumlarda değişir. Bu nedenle prim hesaplamaları duruma göre yapılarak maliyete eklenmelidir.

 

Bizimle İletişime Geçin

Bulut ön muhasebe programımız OctoCloud ve hizmetlerimiz hakkında bilgi sahibi olmak için 444 40 80 numaralı telefonumuz ya da LimonDesk üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Biz Sizi Arayalım

Ücretsiz Tanıtım

*  Bizden haber alma sisteminden çıkmak istediğiniz zaman ise istek öneri formu aracılığı ile talebinizi iletebilirsiniz. Tarafımıza ulaşan talebiniz aynı gün içerisinde işleme alınacaktır.

GÖNDER