TR
*Kredi Kartı Gerektirmez

Pandemi Sürecinde Uzaktan Çalışma Hayatı Yönetimi

Pandemi Sürecinde Uzaktan Çalışma Hayatı Yönetimi

11.02.2022

 Uzaktan Çalışma Sisteminde Performansı Artırabilecek İp Uçları:

 • Doğru ve maksimum verim için çalışanlarınıza karşı beklentilerinizi her zaman şeffaf bir şekilde açıklayın.
 • İletişimi yüksek tutarak çalışanlarınıza özel hissettirmeyi unutmayın. Özellikle kopukluk hissi bu uzak ve özgür çalışma modelinde performans düşüklüklerine neden olabilir.
 • Değişen beğenilere cevap vermek ve sürekli gelişen teknoloji ile uyumlu olmak için çalışanlarınızı çeşitli eğitimle destekleyin.
 • Çabaları ve başarıları herkese açık bir ortamda kutlayarak çalışanlarınızın öz güven depolamasını ve bunu performansına yansıtmasını sağlayabilirsiniz.
 • Ekip ruhunun yanı sıra çalışanlarınızın performansını korumak için eğlenceyi es geçmeyin. Yüz yüze görüşebileceğiniz veya online olarak yürütebileceğiniz eğlenceli aktiviteler oldukça etkilidir.
 • Yazılı iletişim, yüz yüze iletişime göre yanlış anlaşılmalara oldukça müsaittir. Geri bildirimde bulunurken olumsuzluk hissi uyandırabilecek ayrıntılara dikkat edin.
 • Hem çalışanlar hem de işverenler için ekip çalışması saatleri büyük önem arz eder. Uzaktan çalışma modelinde de tıpkı işyerindeki gibi mesai saatlerine ve molalara saygı göstermeyi unutmamalısınız.

 İşçilerin Sahip Olduğu Haklar ve İş Hukuku Düzenlemeleri Nelerdir?

İş hayatına pandemi ile giren uzaktan çalışma modeli, birçok şirket için kalıcı hâle gelmiştir. Durum böyle olunca değişen ortam ve koşullara karşı iki tarafın haklarını da korumak için yeni düzenlemeler yapılmıştır. 10 Mart 2021 tarihinde yürürlüğe giren Uzaktan Çalışma Yönetmeliği, işçilerin haklarını ve iş hukukunu yeniden düzenler. Buna göre;

 • Uzaktan çalışmaya geçen veya yeni işe alınan işçi için çalışma koşullarını ve hakedişi içeren yazılı bir sözleşme yapılması şarttır.
 • Yeni çalışma ortamının düzenlenmesi ve maliyetlerinin karşılanması uzaktan çalışma hayatına geçmeden önce işveren ve işçi tarafından yapılmalıdır.
 • Uzaktan çalışma modelinde iş için ihtiyaç duyulan bütün araç ve gereçler, sözleşmede aksi belirtilmemişse işveren tarafından karşılanmalıdır.
 • Çalışma süreleri sözleşmede kesin ve net bir şekilde belirlenmelidir. Fazla çalışma, ancak işçinin kabulü ile gerçekleşebilir.

 

Bizimle İletişime Geçebilirsiniz

Bulut ön muhasebe programımız OctoCloud ve diğer hizmetlerimiz hakkında bilgi sahibi olmak için 444 40 80 numaralı telefonumuz ya da LimonDesk üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz. Hemen kayıt olup ücretsiz hesap oluşturarak deneyebilirsiniz.

Biz Sizi Arayalım

Ücretsiz Tanıtım

*  Bizden haber alma sisteminden çıkmak istediğiniz zaman ise istek öneri formu aracılığı ile talebinizi iletebilirsiniz. Tarafımıza ulaşan talebiniz aynı gün içerisinde işleme alınacaktır.

GÖNDER