TR
*Kredi Kartı Gerektirmez

Naylon Fatura Nedir?

Naylon Fatura Nedir?

11.11.2022

Naylon fatura düzenlemenin ve kullanmanın cezası olduğunu bilmeyen yoktur. Vergi kaçakçılığı suçunu oluşturan bu fiil vergi kanunları gereğince aslında düzenlenmemiş bir fatura gibi kabul edilir.

KDV iadesi ve ihracat işlemleri ile yaygınlaşan naylon faturanın önüne geçmek için ayrıntılı düzenlemeler yapılıyor. Yanıltıcı bir belge olduğu için naylon fatura hazinede vergi kaybına neden oluyor. Bunun önüne geçmek için kanunda çeşitli ceza ve yaptırımlar bulunuyor.

Naylon Fatura Nedir?

Vergi kaçırarak haksız kazanç elde etmek için gerçeğe aykırı olarak düzenlenen faturaya naylon fatura denir. Gerçek bir hukuki alaka mevcut olmadığı halde varmış gibi düzenlenen faturalardır. Bu duruma konu olan iş aslında gerçek bir durumu yansıtmaz.

Örnek vermek gerekirse bir hizmet veya mal satın alınmadığı halde alışveriş yapılmış gibi gösteren sahte faturalardır. Naylon fatura düzenlemek ve kullanmak yasalarımıza göre suç teşkil ediyor. 213 Sayılı Vergi Usul Kanunu bu suça ilişkin soruşturma ve kovuşturma evreleri ile ilgili genel hükümleri açıkça belirtiyor.

Neden Naylon Fatura?

Vergi kaçırmak ve haksız vergi iadesi almak isteyenler naylon fatura kullanıyor. Maliyeti şişirerek vergi kaçırmayı sağlayan naylon faturalar haksız KDV iadesi sağlıyor.

Naylon Fatura Nasıl Önlenir?

KDV uygulamasının başlamasıyla naylon fatura kullanımı da yaygınlaşmıştır. Günümüzde naylon fatura ticareti bir sektör haline gelmiştir.

Naylon fatura kullanımını önlemek için yapılabilecek bazı öneriler şu şekilde sıralanabilir:

  • KDV oranını makul seviyelere çekmek
  • Caydırıcı ve etkin cezalar uygulamak
  • Ticari işlemlerin elektronik olarak takibini sağlamak
  • Alışverişlerde bankacılık sistemini etkin ve genişletilmiş olarak kullanmak

Naylon faturayı kullanan ile düzenleyen kişilerin birbirinden net bir şekilde ayırt edilmesi gerekiyor. Çoğu zaman gerçek alıcılar farkında olmadan naylon fatura ile karşılaşıyor.

Naylon Fatura Cezası Nedir?

Naylon fatura kullanma ve düzenleme fiilleri suç teşkil ediyor. Vergi Usul Kanunu’nun 359/b maddesi gereğince bu suçun cezası 3 yıldan başlayarak 8 yıla kadar uzayabiliyor

Bize Ulaşın

Bulut ön muhasebe programımız OctoCloud ve hizmetlerimiz hakkında bilgi sahibi olmak için 444 40 80 numaralı telefonumuz ya da LimonDesk üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Biz Sizi Arayalım

Ücretsiz Tanıtım

*  Bizden haber alma sisteminden çıkmak istediğiniz zaman ise istek öneri formu aracılığı ile talebinizi iletebilirsiniz. Tarafımıza ulaşan talebiniz aynı gün içerisinde işleme alınacaktır.

GÖNDER