TR
*Kredi Kartı Gerektirmez

Marka Tescili Nedir ? Marka Tescili Hakkında Bilmeniz Gerek

Marka Tescili Nedir ? Marka Tescili Hakkında Bilmeniz Gerek

26.07.2022

 

Marka Nedir?

Marka, işletmenin ürettiği ya da sattığı mal ve hizmetleri diğer işletmelerin mal ve hizmetlerinden ayırt etmek için kullanılan her türden sözcük, şekil, renk, harf, sayı, sesler, hareket, koku veya ambalajdan oluşan işarettir. Marka eşsizliğinin korunması ve başkaları tarafından kullanılmasının engellenmesi için tescil edilmesi gerekir.

 

Marka Tescili Nedir?

Marka Tescili,  markanın korunması için yapılan yasal işlemler bütünüdür. Bir marka tescil ettirilerek kullanım hakkının sizde olduğu kanuni yollardan ispatlanmış olur . Markanın tescil edilmesi ile birlikte markanın kullanım hakkı tescil ettirilen firmaya geçer ve diğer firmalar tarafından haksız kullanım durumu tamamen engellenmiş olur. İsim hakkı güvence altına alınır.

 

Marka Tescili Nasıl Yapılır?

Markanın tescil edilebilmesi için öncelikle Türk Patent ve Marka Kurumuna marka tescil başvurusu yapılır. Başvuru kurum tarafından değerlendirilir ve onaylanması durumunda başvuru Resmi Marka Bülteninde yayınlanır. Bültende yayınlanan başvurunuza iki aylık süre içerisinde başka marka sahipleri tarafından herhangi bir itiraz gelmemesi durumunda markanızın tesciline karar verilir ve gerekli harç ödendikten sonra marka tescil süreci tamamlanmış olur.

 

Marka Tescil Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

Ülkemizde marka tescili konusunda yetkili kurum Türk Patent ve Marka Kurumu’dur. Başvurular Türk Patent ve Marka Kurumu’na yapılır. Marka Tescil başvurusu türüne göre üç şekilde yapılabililir.

 

Şahıs Markası Tescil başvuruları

 • Marka Görseli (Logo , İsim yada Logolu İsim)
 • Kimlik Fotokopisi
 • Vekaletname (Noter onaylı)

 

Tüzel Kişi (Şirket) Marka Başvuruları

 • Vergi Levhası fotokopisi
 • Şirket imza sirküleri fotokopisi
 • Marka görseli (Logo , İsim yada Logolu İsim)
 • Vekaletname (Noter Onayı gerekmez)

 Gerçek Kişi Marka Başvuruları

 • Vergi Levhası fotokopisi
 • İmza Beyannamesi fotokopisi
 • Marka görseli (Logo , İsim yada Logolu İsim)
 • Vekaletname (Noter Onayı gerekmez)

Marka tescil başvurusu elden, posta yoluyla veya internet üzerinden yapılabilir.

Marka Tescili Kullanım Hakkınızı Kaç Yıl Korur ?

Marka tescili, marka başvurusu onayı yapıldığı tarihten itibaren 10 yıl geçerlidir. Bu süre gerekli harçlar ödenerek 10’ar yıllık sürelerle sınırsız olarak uzatılabilmektedir.

 

Bize Ulaşın

444 40 80 numaralı telefonumuz ya da LimonDesk üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Biz Sizi Arayalım

Ücretsiz Tanıtım

*  Bizden haber alma sisteminden çıkmak istediğiniz zaman ise istek öneri formu aracılığı ile talebinizi iletebilirsiniz. Tarafımıza ulaşan talebiniz aynı gün içerisinde işleme alınacaktır.

GÖNDER