TR
*Kredi Kartı Gerektirmez

Marka Tescil Nedir? Nasıl Yapılır?

Marka Tescil Nedir? Nasıl Yapılır?

21.11.2022

Marka Tescili

Marka tescili markayı koruma altına alan önemli bir sistemdir. Bu sistem sayesinde satış ve pazarlama gibi süreçler üçüncü taraflar tarafından kullanılamıyor. Üçüncü tarafların kullanımı yasaklandığı için ürün, servis ya da hizmet sadece belirlenen marka tarafından kullanılabiliyor.

Marka tesciline önem veren işletmeler ürün ya da hizmetini resmi olarak güvence altına almış olur. Resmi olarak güvence altına alınan ürünün hakları tamamen markaya aittir. Farklı kişi ya da kişiler tarafından kullanılması durumunda işletmeler hakkını arama imkanına erişiyor.

Marka Tescili Neden Yapılmalıdır?

Marka tescili markanın kimliğini koruma altına alan işlemler bütünüdür. Markanın kimliği koruma altına alındığı için hak sahibi olmayan kişi ya da işletmeler ürün ve hizmetten hak talebinde bulunamıyor.

Bu da markanın kimliğinin zedelenmesini engelleyen önemli bir detaydır. Yani markalar, olumsuz benlik algısını yıkıp kimliğini koruması için marka tescil işlemlerini ihmal etmemelidir. Marka tescili markaya prestij kazandırıyor.

Marka Tescili Nasıl Yapılır?

Marka tescili yapmak isteyen bireyler Türk Patent ve Marka Kurumu üzerinden işlem yapması gerektiğini bilmelidir. Türk Patent ve Marka Kurumu bu işlemler için belirlenmiş resmi bir kurumdur. Marka tescili için ilk olarak Türk Patent ve Marka Kurumu’na başvuru yapılmalıdır. Başvurulduktan sonra uzun bir inceleme sürecine girilir.

Başvuru süreci değerlendirilip onaylandıktan sonra harç ödemesi yapılıyor. Harç ödemesi yapıldıktan sonra marka tescil edip onaylanır. Onay aşamasından sonra marka tescil belgesi markaya iletilir.

Marka Tescili İçin Gereken Evraklar

Marka tescil işlemleri için firmalardan bazı evraklar istenir. Bu evraklar, tescil başvuru sürecinde detaylı olarak inceleniyor. Bunun için evrakların eksiksiz olması büyük önem arz ediyor. Marka tescili için gereken evraklardan bazıları:

  • Markanın logosu ya da amblem örneği
  • Tescil başvurusu yapan kişinin T.C. kimlik numarası
  • Başvuru yapan firmanın ticari unvanını içeren belge
  • Marka tescili için vergi levhasına da ihtiyaç duyulur. 

Bizimle İletişime Geçin

Bulut ön muhasebe programımız OctoCloud ve hizmetlerimiz hakkında bilgi sahibi olmak için 444 40 80 numaralı telefonumuz ya da LimonDesk üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Biz Sizi Arayalım

Ücretsiz Tanıtım

*  Bizden haber alma sisteminden çıkmak istediğiniz zaman ise istek öneri formu aracılığı ile talebinizi iletebilirsiniz. Tarafımıza ulaşan talebiniz aynı gün içerisinde işleme alınacaktır.

GÖNDER