TR
*Kredi Kartı Gerektirmez

Marka Patenti Nedir? Marka Patenti Başvurusu Nasıl yapılır?

Marka Patenti Nedir? Marka Patenti Başvurusu Nasıl yapılır?

25.10.2021

 

Marka Patenti Nedir?

Marka, bir işletmenin mal ya da hizmetlerini bir başka işletmenin mal veya hizmetlerinden ayırt etmeyi sağlar. Marka patenti baskı yolu ile  yayımlanabilen ve çoğaltılabilen her türlü işareti ihtiva eder. Marka patenti, bir mal veya hizmeti kullanma ve sahiplenme hakkıdır.

 

Marka Patent Başvurusu Nasıl Yapılır?

Marka patent başvurusu için, Türk Patent Enstitüsü’ne bir dilekçe ve başvuru ücretinin dekontu gönderilir. Yapılan başvuru dilekçesinde ise Patent tarifnamesinin bulunması gerekir. Sonrasında Türk Patent Enstitüsü başvuran kişiye başvuru numarasının ve şeklinin eksiklik olup olmadığını belirten yazı gönderir. Bu tarihten itibaren başvuru yapanın 15 ay içinde araştırma ücretlerini ödemesi, araştırma talebini yapması gerekir.

 

Araştırmanın tamamlanmasından sonra Türk Patent Enstitüsü başvuru sahibine araştırma raporunu iletir. Türk Patent Enstitüsü tarafından gönderilen raporun olumlu olması durumunda ya da olumsuz geri dönüş yapılan maddelerin düzeltilebileceğine inanılıyor ise : 

  • 1. inceleme talebi gerçekleştirilir ve ücretler ödenir.
  • Türk Patent Enstitüsü yapmış olduğu 1. inceleme raporunu markanın sahibine iletir.
  • 1. inceleme raporu olumlu ise markanın sahibi Tescil Belgesi Düzenleme Bedelini ödeyerek patentini alır.
  • 1. inceleme raporunun sonucu olumsuz ise, patent vekili teknik bir yanıt vererek Türk Patent Enstitüsü’ne yollar.
  • Sonrasında gerçekleştirilen 2. inceleme raporu markanın sahibine gönderilir. Bu rapor olumluysa markanın sahibi Tescil Belgesi Düzenleme Ücretini öder ve patentini alır.

 

Olumsuz olması durumunda üçüncü bir yanıt yazılır. Sonrasında Türk Patent Enstitüsü tarafından gelecek rapor son rapor olur. Bu raporda olumsuz durumdaysa marka patent alamaz.

 

Marka Patenti Nasıl Alınır?

İlk olarak buluş olduğu iddia edilmekte olan ürünü, uzman bir patent vekili ön araştırma gerçekleştirir. Ön araştırma vekilinin buluş olduğuna karar vermesi halinde, ürünün ayrıntılı resimlerini ve belgelerini alır. Sonrasında patent vekili, buluşu ifade eden patent tarifnamesini yazar ve ürünü bulan şahsa gönderir. Ürünü bulan şahıs tarifnamede gerekli gördüğü yerlerde çıkartma, düzeltme veya değiştirme yapar.

Tarifnameyi tekrar patent vekiline gönderilir.Sonrasında patent almak adına Türk Patent Enstitüsü’ne başvuru yapılır.

 

Bize Ulaşın

444 40 80 numaralı telefonumuz ya da LimonDesk üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

Biz Sizi Arayalım

Ücretsiz Tanıtım

*  Bizden haber alma sisteminden çıkmak istediğiniz zaman ise istek öneri formu aracılığı ile talebinizi iletebilirsiniz. Tarafımıza ulaşan talebiniz aynı gün içerisinde işleme alınacaktır.

GÖNDER