TR
*Kredi Kartı Gerektirmez

Mali Tablo Nedir? Neden Düzenlenir?

Mali Tablo Nedir?  Neden Düzenlenir?

05.12.2022

 İşletme sahiplerinin ve işletmelerle ilgili gerekli bilgiye erişmek isteyen kişilerin karşısına sıklıkla mali tablo kavramı çıkar. Bu kavramın ne olduğu, özellikleri, neden düzenlendiği ve faydalarına dair pek çok detay vardır. Bu detaylar şöyledir;

Mali Tablo Nedir?

Mali tablo bir işletmenin mali durumunu ortaya seren veriler içeren tablolardır. Bu tablolarda söz konusu işletme için gerekli olan tüm finansal bilgilere yer verilir. Bu sayede özellikle bankalar bu işletme ile çalışmaları gereken durumlarda mali tabloları inceleyerek çalışıp çalışmama kararı verirler.

Mali Tabloların Özellikleri Nelerdir?

İşletmelerin finansal durumlarının öğrenilmesini sağlayan mali tablolar gelir tablosu ve bilanço olmak üzere iki çeşitten oluşurlar. Bilançolar işletmelerin varlıklarını ve bu varlıklarının maddi değerlerini ortaya seren tablolardır. Gelir tabloları ise işletmenin gelir, gider ve maliyet oranlarının anlaşılması için kullanılan tablolardır.

Mali tablolar haftalık, aylık veya günlük olarak düzenlenen tablolardır. Ayrıca bu kısa zaman dilimlerinin dışında yıllık olarak da hazırlanmaları mümkündür. Tabloların düzenlenme ve işlem durumları da ihtiyaca göre belirlenir.

Mali Tablo Neden Düzenlenir?

İşletme sahipleri veya yöneticileri tarafından tutulması gereken mali tabloların düzenlenmesinin en önemli sebebi söz konusu işletmenin para yönetiminin yapılmasını sağlamasıdır. Bu tablolardaki veriler dikkate alınarak alım, satım veya borçlanma gibi işlemler yapılır. Tablolar sayesinde işletmenin finansal riskleri ortaya çıkacağından bilinçli hareket etmek mümkün olur.

Mali tabloların düzenlenmesi ve bu tablolardaki verilerin dikkate alınması sayesinde işletme sahipleri şu işlemleri yaparlar; yatırım yapmak, kredi çekmek, işletme kanunlarını öğrenmek ve uygun hareket etmek gibi işlemlerdir.

Mali Tablo Ne Fayda Sağlar?

İşletmelerin para yönetimini sağlayan mali tabloların işletme sahiplerine sağladığı birden fazla fayda vardır.

Mali tabloların faydaları şunlardan oluşur;

  • Çalışmakta olan işletmenin edindiği borçları ödeyip ödeyemeyeceğini ortaya koyar.
  • İşletmelerin gelir veya gider oranlarının anlaşılmasını sağlar.
  • İşletmenin mali durumunun yatırımcılar veya bankalar tarafından veriler eşliğinde anlaşılmasına yardımcı olur.
  • İşletmenin nakit durumunun ve nakit elde edip edemeyeceğinin anlaşılmasını sağlar.

Bizimle İletişime Geçin

 444 40 80 numaralı telefonumuz ya da LimonDesk üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Biz Sizi Arayalım

Ücretsiz Tanıtım

*  Bizden haber alma sisteminden çıkmak istediğiniz zaman ise istek öneri formu aracılığı ile talebinizi iletebilirsiniz. Tarafımıza ulaşan talebiniz aynı gün içerisinde işleme alınacaktır.

GÖNDER