TR
*Kredi Kartı Gerektirmez

Mali Mühür Nedir? Yenileme İşlemi Nasıl Yapılır?

Mali Mühür Nedir? Yenileme İşlemi Nasıl Yapılır?

18.07.2022

Mali Mühür Nedir?

Mali mühür, e-Fatura & e-Arşiv vb. gibi belgelerin bütünlüğünü ve gerçekliğini garantileyen, usb cihazı şeklinde bir aygıttır. Tübitak tarafından üretilir ve e imza yerine geçer. İçeriğinde e fatura ve firmanın elektronik belgeleri vardır. 

 

Teknolojik gelişmeler firmaların alışkanlıklarını da değiştirmektedir. Firmaların tüm bilgileri elektronik ortamda saklanmakta, imzaları bu ortamda tutulmaktadır. Bunun sonucu olarak Mali Mühür dediğimiz bir hizmet ortaya çıkmaktadır.

   

Bir USB aygıtına benzeyen Mali Mühür firmaların ve kişilerin dijital kimliğini oluşturmaktadır. E imza yerine de geçen bu mühür firma ile ilgili belgeleri de muhafaza etmektedir

 

Mali Mühür Nasıl Alınır?

Mali mühür sahibi olmak için Tübitak’ın internet sayfasından başvuru formu doldurularak başvuru yapılır. Başvuruyla beraber gerekli olan ücretin de Tübitak’a iletilmesi gerekir.

 

Mali Mühür Yenileme İşlemi Nasıl Yapılır?

Bir mali mührün geçerlilik süresi 3 senedir. 3 seneden sonra  mali mühür yenilemek için tekrar başvuruda bulunulmalı ve ücret ödenmelidir. Firmalara 3 sene dolmadan 3 ay, 2 ay, 1 ay ve 1 hafta kala hatırlatma mesajları gönderilir.

 

Mali mührün yenilenmesi gereken durumlardan biri de firmanın unvanının değişmesidir. Bu durumda da yine aynı başvuru süreçleri işler. Başvuru yapılıp gerekli ücret ödendikten sonra yeni mali mühür hemen sisteme girer ve 3 senelik süresi başlatılır.

 

Mali Mühür Nasıl İptal Edilir?

 Bazı durumlarda mali mühür iptal edilir. Bu durumlar şöyle sıralanabilir:

  • Sertifikayı içeren akıllı kartın kaybolması
  • Sertifikayı içeren akıllı kartın çalınması
  • Sertifikanın amacına uygun kullanılmasının tespit edilmesi

 

Mali mühürü iptal etmek isteyen kişiler www.kamusm.gov.tr adresinden Mali Mühür Elektronik Sertifika İşlemleri sayfasında bilgileri doldurur. "Sertifikamı İptal Et" butonuna basarak mali mühürlerini iptal edebilirler.

 

Bizimle İletişime Geçebilirsiniz

Bulut ön muhasebe programımız OctoCloud ve diğer hizmetlerimiz hakkında bilgi sahibi olmak için 444 40 80 numaralı telefonumuz ya da LimonDesk üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz. Hemen kayıt olup ücretsiz hesap oluşturarak deneyebilirsiniz.

Biz Sizi Arayalım

Ücretsiz Tanıtım

*  Bizden haber alma sisteminden çıkmak istediğiniz zaman ise istek öneri formu aracılığı ile talebinizi iletebilirsiniz. Tarafımıza ulaşan talebiniz aynı gün içerisinde işleme alınacaktır.

GÖNDER