TR
*Kredi Kartı Gerektirmez

LIFO ve FIFO Ayrımı Nasıl Sağlanır?

LIFO ve FIFO Ayrımı Nasıl Sağlanır?

20.02.2024

İşletmelerdeki envanterin en iyi şekilde yönetilebilmesi için stok değerlendirme yöntemlerinden yararlanılır. LIFO ve FIFO olarak kısaltılmış iki farklı stok değerlendirme yöntemi vardır.

Bu yöntemlerin doğru kullanılması işletme açısından oldukça önemlidir. İşletme için seçilen yanlış değerlendirme ve yöntem ciddi anlamda zarara neden olabilir. Bu yüzden LIFO ve FIFO ayrımı doğru bir şekilde sağlanmalıdır.


LIFO Nedir?

Son girenin önce çıkması gerektiğini kabul eden stok değerlendirme yöntemine LIFO denir. Bu yöntemde son stok ürün önce satılır. Envanter hareketlerine göre mantıksız olduğu kanıtlanan bu yöntem kendi içinde anlamlı bir varsayıma sahiptir.

Ekonomide enflasyon varsa son giren malın maliyeti yüksek fakat değeri düşük olacaktır. Deflasyon varsa son malın maliyeti düşük fakat değeri yüksek olacaktır. Yani ekonomik durumdan yöntemin başarısı etkilenir.


FIFO Nedir?

Önce giren malın önce çıkması gerektiğini varsayan yönteme FIFO denir. Malların satışına en eski stoklardan başlanır. İşletmenin türüne göre bozulma riski yüksek olan malların bu senaryoda erkenden tüketilmesi öngörülür.

Bu yöntem satılan mallar için maliyette dengelenme sağlar. Envanter takibini de kolaylaştıran Bu yöntem enflasyonla birlikte vergilendirilen geliri artırarak dezavantaj sağlar.


LIFO ve FIFO Açılımı

Lıfo ve FIFO açılımı yöntemin İngilizce olarak ifadesidir. LIFO’nun açılımı ’Last in, first out’ dur. Yani ’Son giren, önce çıkar’ anlamına geliyor. FIFO’nun açılımı ise ’First in, first out’ şeklindedir. Türkçe olarak ’ Önce giren, önce çıkar’ şeklinde çevriliyor.


LILO ve FIFO Ayrımı

Lıfo ve FIFO ayrımı yapmak işletme envanterini yönetmek için kıymetlidir. Kazanç, maliyet ve zarar dengesini koruyabilmek için en doğru yöntemi kullandığınızdan emin olmalısınız.

LIFO ve fıfo ayrımı şu şekilde yapılabilir:

  • FIFO, LIFO yöntemine göre daha güvenilir ve şeffaf olarak kabul edilir.
  • Eski ürünün eskimiş olabilme varsayımıyla fıfo daha doğal bir yöntemdir.
  • Lılo yöntemi ile daha az vergi ödenir. Fakat FIFO ile belirlenen karlar daha doğrudur.


Bize Ulaşın

İletişim formu aracılığıyla ve 444 40 80 numaralı iletişim numaramız üzerinden bize taleplerinizi iletebilirsiniz.

 

Biz Sizi Arayalım

Ücretsiz Tanıtım

*  Bizden haber alma sisteminden çıkmak istediğiniz zaman ise istek öneri formu aracılığı ile talebinizi iletebilirsiniz. Tarafımıza ulaşan talebiniz aynı gün içerisinde işleme alınacaktır.

GÖNDER