TR
*Kredi Kartı Gerektirmez

Kurumlar Vergisi Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Kurumlar Vergisi Nedir? Nasıl Hesaplanır?

22.09.2021

Türkiye’deki iş yerleri ve kurumların sağladıkları kazançlarının tamamı kurumlar vergisi’nin konusudur. Bu kanuni bir durum teşkil etmektedir. Tüm iş yerleri ve kurumlar yurt içi ve yurt dışı kazançlarının vergisini ödemekle mükelleftir.

OctoCloud Ne İşe Yarar?

Octocloud, ön muhasebe gereksinimleri için bir çözüm niteliği taşımaktadır. Bir bulut ön muhasebe programı olma özelliği barındırmaktadır. Bulut tabanlı muhasebe programı OctoCloud ile muhasebe işlemlerinizin tamamı kontrol altına alınır.

Programımız bulut tabanlı olduğu için internet erişimi olan tüm cihazlarda kolayca çalışabilir. Bu sayede muhasebe süreçlerin tablet ve benzeri cihazlarda yönetilmesini sağlar. Bu durum tüm muhasebe işlemlerini çok ciddi ölçüde kolaylaştıran bir sonuç ortaya koyar. Tüm bu yönleriyle OctoCloud iş yerleri ve çeşitli kuruluşlar için yardımcı bir uygulama özelliği taşır. 

 

Kurumlar Vergisi Nedir?

Kurumlar vergisi, tüm kurumların bir mali yıl boyunca sağlamış oldukları kazanç üzerinden alınan vergidir. Kurumlar vergisi ödemekle mükellef olan kurumların tüzel kişiliğe sahip olmasının gerekliliği söz konusudur. Şahıs şirketleri tüzel kişiliğe sahip değillerdir. Bundan dolayı da kurumlar vergisi ödemezler.

 

Kurumlar Vergisi Nasıl Hesaplanır?

Gelir Vergisi Kanunu’nun 40. maddesi geçerlidir. Buna göre; şirketin Gayrisafi Hasılatından kanunda belirtilmiş giderlerin çıkarılmasıyla elde edilen tutar üzerinden hesaplama yapılır. Kurumlar Vergisi Kanunu’nun 32. maddesinde ise tahakkuk eden matrahın ne kadarının vergilendirileceği belirlenmiş durumdadır.

 

Kurumlar Vergisi Oranları Nelerdir?

Kurumlar vergisinde baz alınan oran 2021’de %25 olarak uygulanmaktadır. 2022 yılı hesap dönemine ait kurum kazançları için ise bu oran %23 olarak belirlenmiştir. Kurumlar vergisi söz konusu oranlar doğrultusunda hesaplanmaktadır.

 

Hangi Niteliğe Sahip Kurumlar Vergisi Kanunu’na Göre Tüzel Kişilik Sayılmaktadır?

Kurumlar Vergisi Kanunu’na göre tüzel kişilik sayılan ve mükellefiyetleri kurumları şu şekilde sıralamak mümkün:

  • İş Ortaklıkları
  • Limited Şirketler
  • Anonim Şirketler
  • Kooperatifler
  • İktisadi Kamu Kuruluşları
  • Sermayesi Paylara Bölünmüş Durumdaki Komandit Şirketler
  • İktisadi Amaçla Kurulmuş Olan Dernek ve Vakıf Şirketler

 

Bulut ön muhasebe programımız  ve hizmetlerimiz hakkında bilgi sahibi olmak için 444 40 80 numaralı telefonumuz ya da LimonDesk üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz. Hemen kayıt olup, ücretsiz hesap oluşturarak deneyebilirsiniz.

Biz Sizi Arayalım

Ücretsiz Tanıtım

*  Bizden haber alma sisteminden çıkmak istediğiniz zaman ise istek öneri formu aracılığı ile talebinizi iletebilirsiniz. Tarafımıza ulaşan talebiniz aynı gün içerisinde işleme alınacaktır.

GÖNDER