TR
*Kredi Kartı Gerektirmez

Kur Farkı Faturası Nedir? Nasıl Düzenlenir?

Kur Farkı Faturası Nedir? Nasıl Düzenlenir?

04.04.2022

Farklı iki ülke para biriminin birbirleri üzerinde yaşadığı değişime kur adı verilir. Kur, ülkeler arasında yapılan ticaret için oldukça önemlidir.

Kur Farkı Faturası Ne Anlama Gelir?

Ülkemizde sabit kur sistemi uygulanmaz. Bunun yerine dalgalı kur sistemi uygulanır. Dalgalı kur sisteminin uygulanması bazı durumlarda dezavantajlı olabilir. Özellikle bazı dönemlerde kurun çok dalgalı olması şirketleri zor durumda bırakabilir.

 

Kur Farkı Faturası Nedir?

Satışın yapıldığı tarih ile tahsilatın gerçekleştiği tarihteki kur değeri her zaman aynı olmayabilir. Bu kur değerlerinden maddi zarar görmemek için düzenlenen faturaya kur farkı faturası denir.

Kur Farkı Faturası Nasıl Düzenlenmelidir?

Kur farkı faturası düzenlenirken bazı kısaslara dikkat etmek gerekir. Bu kısaslar, düzenlenecek faturanın doğru şekilde düzenlenmesine yardımcı olur.

 

Kur Farkı Faturası Ne Zaman Düzenlenmelidir?

Kur farkı faturası, tahsilat gerçekleştiği zaman düzenlenir. Kur farkı faturası oluşturma ile diğer faturaların oluşturulma biçimi farklı değildir. Her iki faturada da aynı esaslar geçerli olarak kabul edilir.

Kur Farkı Faturası Düzenlenirken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Kur farkı faturası düzenlenirken bazı bilgilere ihtiyaç vardır. Fatura, bu bilgiler ışığında düzenlenir. Kur farkı faturasında oluşacak bir hata, alıcı ya da satıcı firmanın zarar görmesine neden olabilir. Bu sorunu yaşamamak için profesyonel bir kişinin fatura düzenlemesi gerekir.

Kur Farkı Faturası Ne İşe Yarar?

Kur farkı faturası sayesinde satıcı ve alıcı adil biçimde ticaret yapabilmektedir. Kur farkı faturasının en önemli özelliği budur. Aşırı dalgalanan kur yüzünden firmalar, vergi ödeme işlemlerinde ciddi sorunlar yaşayabilir. Yapılacak kur farkı faturası ile bu sorunların önüne geçilmesi mümkün olmaktadır.

 

Yabancı para cinsinden borç ve alacakları olan firmalar da kur farkı faturası düzenler. Bu firmalar, kur farkı faturası sayesinde kendilerini garanti altına alabilir.

 

Bizimle İletişime Geçebilirsiniz

Bulut ön muhasebe programımız OctoCloud ve diğer hizmetlerimiz hakkında bilgi sahibi olmak için 444 40 80 numaralı telefonumuz ya da LimonDesk üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz. Hemen kayıt olup ücretsiz hesap oluşturarak deneyebilirsiniz.

Biz Sizi Arayalım

Ücretsiz Tanıtım

*  Bizden haber alma sisteminden çıkmak istediğiniz zaman ise istek öneri formu aracılığı ile talebinizi iletebilirsiniz. Tarafımıza ulaşan talebiniz aynı gün içerisinde işleme alınacaktır.

GÖNDER