TR
*Kredi Kartı Gerektirmez

Kıdem Tazminatı Nedir?

Kıdem Tazminatı Nedir?

02.06.2022

Kıdem tazminatı; belirli bir süre çalışan işçinin (minimum 1 yıl), verdiği emek karşılığında aldığı paradır. 

İş Kanununda Kıdem Tazminatına Hak Kazanma Şartları Neler?

Kıdem tazminatı işçinin en temel haklarından birisidir. Bir iş yerinde iş kanunlarına bağlı olarak en az 1 yıl çalışmak kaydıyla kıdem tazminatı hak edilebilir. Kıdem tazminatı işe ve iş verene sadakatinin karşılığı olarak kanunda belirli fesih hallerinde iş veren tarafından hak sahibine ödenmesi gereken paradır.  Kıdem tazminatı kazanabilmek için aşağıdaki  maddelerin gerçekleşmiş olması gerekir. 

  • İşçinin iş Kanununa uygun bir şekilde çalışıyor olması
  • En az bir yıl süre ile o iş yerinde çalışıyor olması 
  • İş sözleşmesinin kanunda ön görülen sebepler ile fesih ediliyor olması 

Kıdem Tazminatı Hakedişi için Kanunda Ön Görülen Nedenler 

 Kıdem tazminatı almak isteyen bir işçinin başvurusunun olumlu sonuçlanaması için 1475 sayılı İş Kanunu 14. Maddesi’nde sayılan nedenlerle iş akdinin sona ermesi gerekmektedir. Bu duruma göre

  •  İş akdinin askerlik hizmeti dolayısıyla feshedilmesi durumunda.
  • Kadın çalışanların  evlilik tarihlerinden itibaren bir yıl içerisinde kendi rızası ile iş sözleşmesini sonlandırması durumunda.
  • İşçinin bağlı bulunduğu kanunla kurulu kurum veya sandıklardan yaşlılık, emeklilik veya malullük aylığı yahut toptan ödeme alması amacıyla iş sözleşmesinin feshedilmesi durumunda
  • İşçinin ölümü sebebiyle iş sözleşmesinin sone ermesi halinde.
  • İşveren tarafından 4857 Sayılı İş Kanunu’nun 25’inci maddesinin II numaralı bendinde gösterilen ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller ve benzeri nedenler dışında iş sözleşmesinin feshedilmesi durumunda.
  • İşçi tarafından 4857 Sayılı İş Kanunu’nun 24’üncü maddesinde sayılan nedenlerden dolayı iş sözleşmesinin feshedilmesi durumunda
  • Sigortalılık süresi ve prim ödeme gün sayısını tamamlayarak emeklilik yaşını bekleyen işçilerin kendi istekleri ile işten ayrılmaları nedeniyle, işçiler kıdem tazminatı almaya hak kazanırlar.

 

Kıdem Tazminatı Yazısı Nereden Alınır?

Kıdem tazminatını almak için öncelikle kıdem tazminatına esas yazısı alınması gerekir. Çalıştığınız yerin SGK merkezine giderek alıp, işvereninize iletmeniz gerekir. 

Bulut tabanlı ön muhasebe programımız OctoCloud’u güvenle kullanabilirsiniz. Kolayca hesap oluşturabilir hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.

 

Biz Sizi Arayalım

Ücretsiz Tanıtım

*  Bizden haber alma sisteminden çıkmak istediğiniz zaman ise istek öneri formu aracılığı ile talebinizi iletebilirsiniz. Tarafımıza ulaşan talebiniz aynı gün içerisinde işleme alınacaktır.

GÖNDER