TR
*Kredi Kartı Gerektirmez

KDV Oranı %20 Olan Faturanın İade Faturası Nasıl Kesilir?

KDV Oranı %20 Olan Faturanın İade Faturası Nasıl Kesilir?

05.12.2023

Katma Değer Vergisi (KDV) 1985 yılından bu yana hem vatandaştan hem de şirketlerden alınan bir vergidir. Ürün ve hizmetler her aşamada yeni bir değere sahip olur. Bu katma değerden her ay belirli oranlarda KDV alınır.
Kamu harcamalarında kullanılan bu vergi bazen doğrudan bazen de dolaylı olarak ödenir. Ürün iadelerinde ise iade faturaları düzenlenirken bu tutar da geri talep edilebilir. 

 

KDV Oranı % 20 Olan Ürünler

Satışı yapılan hizmet ya da ürünün türüne göre farklı KDV oranları belirlenir. Bu oran lüks ve zorunlu olmayan ürünler için belirlenmiştir.

Temel tüketim ürünleri dışında tutulan her hizmet de bu dilime dahildir. Örneğin elektronik eşya, mobilya, beyaz eşya, otomobil, sigara gibi ürünlerden % 20 KDV talep ediliyor. Bu ürünlerin geri iade edilmesinde ise iade faturası düzenleniyor.

 

İade Faturası Nasıl Düzenlenir?

Düzenlerken nelere dikkat edilmesi gerekir konuları karmaşık görünse de basit bir plana sahiptir.

İade faturasında olması gereken genel bilgiler şu şekildedir:

  • Satıcının faturasındaki tarih ve seri numara bilgisi
  • Ürünün toplam tutarı
  • Ürünün birim tutarı
  • Ürünün miktarı

İade faturası, aslında fatura değildir. İade faturasında ürünün üretimi, satışı veya temini düzenlenmez. Sadece alıcı ürünü kabul etmediğini muhasebeye belirtmek için bu faturayı oluşturur.

 

İade Faturasının İşlenmesi

İade faturalarının işlenmesi iki yöntemle olur. Birincisi satın alınan ürünün iadesi durumunda alıştan iade faturası olarak adlandırılır.

Ürün alımının iptali, hizmet alımının iadesi ve tüketim malzemelerinin geri verilmesi ayrı ayrı işlemler gerektirir. Diğeri ise satılan ürünün iadesinde satıştan iade faturası diye işlenir.

 

Ürün Ya Da Hizmet İade Faturası Kaç Gün İçerisinde Kesilmeli?

Ürün iadelerinde şartlar değişiklik gösterebilir. Alıcılar hizmet ya da ürünü iade etmek istiyorlarsa satışın gerçekleştiği tarihten itibaren 7 güne kadar iade faturasını kesmelidir. Burada satışın gerçekleştiği tarih faturada belirtilen zaman olarak esas alınır. Tüketici bu süre içerisinde iade faturası oluşturmazsa satış sırasında kesilen faturayı kabul etmiş sayılır.

 

Bize Ulaşın

İletişim formu aracılığıyla ve 444 40 80 numaralı iletişim numaramız üzerinden bize taleplerinizi iletebilirsiniz.

Biz Sizi Arayalım

Ücretsiz Tanıtım

*  Bizden haber alma sisteminden çıkmak istediğiniz zaman ise istek öneri formu aracılığı ile talebinizi iletebilirsiniz. Tarafımıza ulaşan talebiniz aynı gün içerisinde işleme alınacaktır.

GÖNDER