TR
*Kredi Kartı Gerektirmez

KDV Nedir? KDV Nasıl Hesaplanır?

KDV Nedir? KDV Nasıl Hesaplanır?

09.04.2021

KDV Nedir ? KDV Nasıl Hesaplanır? KDV beyannamesi nasıl düzenlenir? KDV beyannamesi ne zaman verilir? KDV beyannamesi ne zaman ödenir? sorularına cevap verdiğimiz bu yazımızda Kvd işlemlerine dair pek çok soru işaretini giderebilirsiniz.

 

Katma Değer Vergisi nedir?


Katma Değer Vergisi (KDV), vergi mükelleflerin yarattıkları katma değer üzerinden aylık olarak ödedikleri vergi türüdür.

 

Katma Değer Vergisi Nasıl Hesaplanır?


Katma Değer en özet haliyle “Sattığınız mal/hizmet bedelleri – Aldığınız mal/hizmet bedelleri” dir. Katma değerin vergisi ise sektöre göre değişiklik gösterebilir.
Genel olarak uygulanan KDV oranı %18’dir. Ancak restoran, otel gibi hizmet sektörlerinde bazı istisnalar dışında %8 oranı uygulanır.

 

Katma Değerin Vergisi Nasıl Hesaplanmaktadır?

  • Satış Faturaları: Sattığınız mal/hizmetler üzerinden sektöre göre %1, %8 ya da %18 oranında hesaplanır.
  • Gider Faturaları : Satın aldığınız mal/hizmetler üzerinden sektöre göre %1, %8 ya da %18 oranında hesaplanır.
  • KDV : Satış Faturaları KDV’si – Alış Faturaları KDV’si

 

Eğer KDV pozitif bir tutar ise aylık KDV beyannamesi ile ödenir; ancak tutar negatif ise daha sonra indirilmek üzere ötelenir.

 

KDV Beyannamesi Nasıl Düzenlenir?


"Katma Değer Vergisi Beyannamesi Formu"nun eksiksiz olarak doldurulması gerekir. KDV beyannameleri siyah veya mavi tükenmez kalemle hatasız olarak doldurulmalıdır. Beyannameyi, bağlı bulunduğunuz vergi dairesine elden verebileceğiniz gibi posta yolu ile taahhütlü ya da iadeli taahhütlü olarak da gönderebilirsiniz.KDV beyannamesi tam otomasyona geçmiş vergi dairelerine internet vergi dairesi aracılığı ile e-Beyanname şeklinde de düzenlenebilir.

Mükellefe ait kişisel bilgiler yazılır.

Mükellefin bağlı olduğu vergi dairesi, ili ve ilçesi belirtilir.

KDV beyannamesinin verildiği döneme ait yıl yazılır.

Vergilendirme döneminin aylık mı yoksa 3 aylık mı olduğu belirtilir.

 

 

KDV Beyannamesi Ne Zaman Verilir?


KDV beyannamesi, her ayın 24. günü verilir.

 

KDV Ne Zaman Ödenir?


KDV beyannamesinin verildiği ayın 26. günü akşamına kadar ödenir.

 

Tüm süreçlerinizi yönetebilmek için OctoCloud programımızı hemen 14 gün boyunca ücretsiz deneyebilirsiniz. İhtiyacınız olan ne varsa, OctoCloud’ta

Biz Sizi Arayalım

Ücretsiz Tanıtım

*  Bizden haber alma sisteminden çıkmak istediğiniz zaman ise istek öneri formu aracılığı ile talebinizi iletebilirsiniz. Tarafımıza ulaşan talebiniz aynı gün içerisinde işleme alınacaktır.

GÖNDER