TR
*Kredi Kartı Gerektirmez

İstisna Faturası Nasıl Kesilir?

İstisna Faturası Nasıl Kesilir?

20.11.2023

İşletme sahibi olan kişiler işletmelerinde sattıkları ürünler için kestikleri faturalar içerisinde KDV’yi belirtmek zorundadır. Ancak bazı durumlar sonucunda KDV oranı sıfır olursa hem muhasebe işleri hem de faturalandırma işlemleri değişiklik gösterebilir.

Son güncellemelerden önce KDV faturası satış faturası olarak işletmeler tarafından bilinirken, GİB hizmetleri yeni bir fatura sistemi ortaya çıkardı. İşte bu fatura tipi de istisna faturası olarak belirlendi.

 

İstisna Faturası Nedir?

KDV istisnası kapsamı içerisine giren ürünlerle genellikle muhasebe işlerinde karşılaşılır. Düzenlenen bir faturanın içerisinde eğer ki KDV oranı sıfır olan bir ürün varsa bu ürün faturan istisna edilir.

Böylelikle bu uygulama sonucunda düzenlenen faturaya da istisna faturası adı verilir. Bir kuruluş yahut kuruma yapılacak olan fiyatlandırma içerisinde KDV değerinin yansıtılmamasını sağlayabilen istisna işlemi KDV uygulama tekniği çerçevesinde yapılır.

 

İstisna Faturası Ne İçin Kullanılır?

Vergi Usul Kanunu tarafından belirlenmiş olan kurallar çerçevesinde özel şartlar altında yer alan hizmet veya ürünler için geçerli olan faturalandırma işlemi için istisna faturası tercih edilir. İhracat yapan işletme sahiplerinin ise bu istisnadan yararlanabilmeleri için tamamen seçilmiş ürünlerin hizmeti veya ticareti ile ilgileniyor olması gereklidir.

 

İstisna Faturası Kesimi

Bu tür istisna faturası kesimlerinde belirtilmesi gerekli olan en önemli şeylerden bir tanesi de KDV tutarı olmaktadır. Bu nedenle KDV oranı sıfır olan faturaların bir istisna kodu girilerek istisna faturası adı altında kategorize edilmesi gerekir.

Muhasebe programı kullanacak olan kişiler genellikle istisna kapsamında olmayan ancak özel nedenlerden dolayı KDV’siz satış yapılması gereken durumlar için ’’istisna olmayan diğer’’ isimli kodu seçmek zorundadır.

 

İstisna Faturası Uygulanabilen Ürünler Nelerdir?

İşletmelerin en sıklıkla kullandığı istisna faturası ihracat faturalarıdır. Ancak ihracat dışında da istisnadan yararlanılan alanlar mevcuttur.

Bunlar;

  • Taşımacılık istisnası
  • Petrol aramaları, araçlar ve teşvik istisnaları
  • İthalat istisnası
  • Diplomatik istisnalar
  • Sosyal ve askeri amaçlı istisnalar

Gibi istisna çeşitleri de ürünlerin durumuna göre uygulanabilen türler içerisinde yer alır.

 

Bize Ulaşın

444 40 80 numaralı telefondan ya da  iletişim formu üzerinden bize ulaşabilirsiniz. 

Biz Sizi Arayalım

Ücretsiz Tanıtım

*  Bizden haber alma sisteminden çıkmak istediğiniz zaman ise istek öneri formu aracılığı ile talebinizi iletebilirsiniz. Tarafımıza ulaşan talebiniz aynı gün içerisinde işleme alınacaktır.

GÖNDER