TR
*Kredi Kartı Gerektirmez

İşletme Gideri Olarak Kaydedilebilen Giderler Nelerdir?

İşletme Gideri Olarak Kaydedilebilen Giderler Nelerdir?

29.04.2022

Bir işletmede, faaliyetlerde ya da hizmetlerde kullanmak için satın alınan her türlü gider işletme gideri olarak adlandırılır. Bu giderlere ek olarak amortismanlar ve tükenme payları da dahil edilir. Kısaca bir işletmenin günlük işlerini yapmasını sağlamak ve işleyişini aksatmamak için yapılan her türlü harcama gider olarak adlandırılır.

İşletme Gideri Sayılan Giderler Nelerdir?

Her harcama gider olarak adlandırılamaz. Gider olarak sayılabilecek başlıklar şunlardır:

  • Yemek giderleri
  • İletişim giderleri
  • Seyahat giderleri
  • Giyim giderleri
  • Taşıt giderleri

 

İşletme Gideri Kabul Edilmeyen Giderler Nelerdir?

Gider olarak sayılamayacak harcamalar ise şunlardır:

  • Yemek,
  • Seyahat,
  • Giyim,
  • Taşıt giderleri.

Yine aynı başlıklar altında yapılan ancak işletme ile alakası olmayan, özel işler için yapılan harcamalar gider olarak gösterilemez.

İşletmelerde Giderlerin Sınıfları

İşletme giderleri birçok konu başlığında olabilir. Bunların sınıflandırılması vardır. Karma, sabit ve değişken giderler olarak sınıflara ayrılır ve maliyet tablosunda da bu şekilde takip edilir. Sabit olarak sürekli harcanan giderler, beklenmedik şekilde yılda bir kaç kere ortaya çıkan giderler ve döneme göre miktarı değişen giderler böylece ayrı ayrı takip edilebilmektedir.

İşletme Gideri Hesabı

İşletme gideri hesapları muhasebede 700’lü hesaplarda kullanılır.

İşletme Giderleri Nasıl Azaltılır?

Dijital çağın faydalarından yararlanarak online işlere ve reklamlara yönelen işletmelerin ekstra reklam ve yol maliyetleri azalır. Uzaktan çalışma sayısını ya da saatini arttırarak ve dış kaynak kullanımını arttırarak maliyetler azaltılabilir. Ayrıca stok seviyelerinde azaltma yapılması da depolama maliyetini azaltacaktır. Seyahat sayılarını azaltmak ve faturaları gecikmeye düşmeden ödemek de önemli bir etkendir. 

İşletme Giderlerinin Doğru Yönetilmesi

İşletme giderleri için doğru bir yönetim ve kontrol yaparak gereksiz maliyetlere daha kısa sürede müdahale edebilirsiniz. Ayrıca olması gereken ve artık gereksiz olduğunu düşündüğünüz maliyetleri ve giderleri de ortadan kaldırarak işletmeye olumlu katkı sağlarsınız. Önemli olan gider değil, gereksiz ya da aşırıya kaçmış giderlerdir. Bunların da önüne uzun vadeli değil kısa süreli denetlemelerle geçilebilir.

 

Bize Ulaşın

444 40 80 numaralı telefonumuz ya da LimonDesk üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz. Hemen kayıt olup ücretsiz hesap oluşturarak deneyebilirsiniz.

Biz Sizi Arayalım

Ücretsiz Tanıtım

*  Bizden haber alma sisteminden çıkmak istediğiniz zaman ise istek öneri formu aracılığı ile talebinizi iletebilirsiniz. Tarafımıza ulaşan talebiniz aynı gün içerisinde işleme alınacaktır.

GÖNDER