TR
*Kredi Kartı Gerektirmez

İhracatı Teşvik İçin Vergi İndirimi Nedir?

İhracatı Teşvik İçin Vergi İndirimi Nedir?

29.08.2022

İhracat Nedir?

İhracat, bir malın veya hizmetin yabancı ülkelere döviz karşılığında satılmasıdır. Genellikle bir ülke veya şirket tarafından gerçekleştirilir. Ülkeye döviz girdisi sağlaması açısından oldukça önemlidir.

İhracat Teşviki Nedir?

İhracat genel ve öz anlamıyla Türkiye’de üretilen ürün ve hizmetlerin yurtdışına satış ve pazarlamasından doğan ticari faaliyetlerdir. İhracat teşviki, ülkeye döviz girişi sağlamak içim yapılması planlanan ihracatin vergi indirimleri ile desteklenmesi işlemidir. 

 İhracatin artışı, ülke ekonomisinde iyileşme, yeni üretimler, kazançların artması gibi birçok noktada fayda anlamına gelir. Bundan dolayı desteklenmesi ve bazı indirimlerle daha çok yapılması için neden verilmesi yoluna gidilir.

İhracat Teşvikinde Vergi İndirimi Nedir?

Yapılan yasal düzenlemeler kapsamında ihracat konusunda yapılan vergi indirimlerinin bazı başlıklarla ele alınması sağlanmıştır. Ama bu vergi indirimlerinin neler olabileceği konusunda bilgi edinmek isteyenler için:

  • Gümrük vergisinden muafiyet,
  • Vergi, resim ve harç istisnası,
  • KDV ve ÖTV konusunda yapılan indirim veya istisnalar

Olarak açıklama yapmak mümkündür. Bunların tamamı veya bir kısmını almak isteyen işletmeler gereken alt sınırlarda ihracat yapma ve talep edilen diğer şartları yerine getirme yoluna gitmelidir.

İhracatta Vergi Teşviklerinin Uygulanması

Yapılan indirimler, teşvik ve muafiyetler fatura düzenlerken özel matrahların uygulanması anlamına gelir. Çünkü KDV başta olmak üzere vergiden muafiyet olması, bir birim bile olsa indirim yapılması tarzındaki kolaylıkların fatura ve işlemlere yansıtılması son derece önemlidir. Hesaplamaların düzenli şekilde yapılması ve yansıtılması fayda sağlamak için çok önemlidir.

İhracat Vergi Teşviklerinin Hesaplanması

Büyük şirketler ve ihracat konusunda indirim alabilecek durumda olanlar için büyük cazibesi ve geliri bulunan bir durum olması doğru işlem yapılmasının ne kadar önemli olduğunu ortaya koyar. Bundan dolayı fatura, vergi sistemi, özel matrah tarzındaki detayların atlanmaması adına özel yazılımlar kullanılabilir. OctoCloud ile vergi hesaplamalarınızı kolayca yapabilirsiniz.

 

OctoCloud’u hemen hesabınızı oluşturarak kullanmaya başlayabilirsiniz.

 

Bizimle İletişime Geçin

Bulut ön muhasebe programımız OctoCloud ve hizmetlerimiz hakkında bilgi sahibi olmak için 444 40 80 numaralı telefonumuz ya da LimonDesk üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Biz Sizi Arayalım

Ücretsiz Tanıtım

*  Bizden haber alma sisteminden çıkmak istediğiniz zaman ise istek öneri formu aracılığı ile talebinizi iletebilirsiniz. Tarafımıza ulaşan talebiniz aynı gün içerisinde işleme alınacaktır.

GÖNDER