TR
*Kredi Kartı Gerektirmez

Geriye Dönük E-Fatura Nasıl Kesilir?

Geriye Dönük E-Fatura Nasıl Kesilir?

28.09.2022

E fatura kağıt israfının önüne geçerek satın alınan ürün bilgilerinin dijital ortamda görüntülenmesini sağlıyor. E fatura ile ilgili merak edilen ve arama motorlarında sürekli aratılan konu "Geriye dönük e fatura kesilir mi? Nasıl kesilir? " hakkındadır.

Geriye Dönük E Fatura Kesilir Mi?

Firma ya da işletmeler geriye dönük e fatura kesme işlemlerini yapabiliyor. Ancak geriye dönük e fatura kesme işlemlerini yaparken dikkatli olmak ve işlemin detaylarını iyi bilmek gerekir. Geriye dönük fatura düzenlemek için alıcı sisteme kayıtlı olmak gerekir. Alıcı sisteme kayıtlı olmayan işletmeler geçmişe dönük e fatura kesemiyor.

Son yapılan düzenlemeye göre şirketlerin sadece sisteme dahil olduğu tarihten sonra e fatura düzenlenmesi mümkündür. Geriye dönük e faturalar sistem tarafından onaylansa da hukuken geçersiz sayılıyor.

Geriye Dönük E Fatura Kesmenin Şartları Nelerdir?

Geriye dönük e fatura kesmenin birtakım şartları vardır. Bu şartlardan ilki süredir. Geçmişe yönelik e faturanın düzenlenmesi için malı teslim aldıktan sonra 7 günlük bir süresi vardır. Mal teslim alındıktan sonra 7 gün geçmişse geriye dönük e fatura kesilemiyor. E fatura kesme süresi aşılırsa Vergi Usul Kanunu’na göre faturada yazılması gereken tutarın %10’u oranında ceza kesilir. Diğer dikkat edilmesi gereken husus ise; Mal teslim edildikten sonra faturanın düzenleneceği 7 günlük sürenin diğer aya geçmesi durumunda, e faturanın içinde bulunulan ayda düzenlenmesi gerektiğidir.

 

Geriye Dönük E Fatura Kesmenin Cezası Nedir?

Vergi Usul Kanunu’nda geriye dönük e fatura için 7 günlük sürenin ihmal edilmemesi gerektiği yazıyor. Ancak bazı işletmeler bu kurala uymakta zorluk çekebiliyor. Geriye dönük e fatura için 7 günlük süre aşılmışsa Vergi Usul Kanunu’nun 353. Maddesine göre Özel Usulsüzlük Cezası kesilir. 7 günlük süreden sonra düzenlenen faturalar  hiç düzenlenmemiş sayılalarak Özel Usulsüzlük Cezası her bir belge için 500 TL olarak kesilir.

 

Bize Ulaşın

Bulut ön muhasebe programımız OctoCloud ve hizmetlerimiz hakkında bilgi sahibi olmak için 444 40 80 numaralı telefonumuz ya da LimonDesk üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Biz Sizi Arayalım

Ücretsiz Tanıtım

*  Bizden haber alma sisteminden çıkmak istediğiniz zaman ise istek öneri formu aracılığı ile talebinizi iletebilirsiniz. Tarafımıza ulaşan talebiniz aynı gün içerisinde işleme alınacaktır.

GÖNDER