TR
*Kredi Kartı Gerektirmez

Genel Muhasebe Nedir? Genel ve Ön Muhasebe Arasındaki Fark

Genel Muhasebe Nedir? Genel ve Ön Muhasebe Arasındaki Fark

06.05.2022

Genel Muhasebe Nedir?

Genel muhasebe, işletmelere ait olan varlık ve gelirlerin tutulduğu bir bilgi sistemi olarak açıklanır.Genel muhasebe kapsamında şirketin tüm gelir ve giderleri incelenir. Yapılan incelemelerin ardından raporlar hazırlanır. 

Bilanço Nedir? Ne İşe Yarar?

Bilanço, bir şirketin öz kaynaklarını, varlıklarını ve kanuni yaptırımlardan kaynaklı sorumluluklarını belirlenmiş dönemler içinde raporlayarak, getiri oranlarının hesaplanması, sermaye yapısının incelenmesi için kullanılabilen yol gösterici  özelliğe sahip finansal bir tablodur.

Genel Muhasebe Ne İşe Yarar?

Genel muhasebe işlemlerinin aksatılmaması gerekir. Çünkü bu alanda oluşacak bir aksama şirketin tamamını olumsuz olarak etkileyebiliyor. Ancak doğru işlemler gerçekleştirilirse genel muhasebenin, işletmeler için birçok avantajı vardır. Bu avantajlar, şirketin ulusallaşmasına yardımcı olabilir.

Genel muhasebenin yararlarından bazıları:

  • İşletmeye ait olan borçlar daha kolay takip edilir.
  • İşletmenin gelir ve gider dengesi ortaya çıkarılır.
  • İşletmenin plan yapmasına yardımcı olur.

 

Genel Muhasebe Kayıtları Nasıl Tutulur?

Genel muhasebenin kayıtlarının tutulabilmesi için bu alanda uzman olmak gerekiyor. Bu alanda uzman olmayan kişiler, işlemleri yaparken birtakım hatalar yapabiliyor. Genel muhasebe kaydının oluşturulabilmesi için işletmenin planlarına hakim olmak gerekir.

 

Genel Muhasebe İle Ön Muhasebe Arasındaki Fark Nedir?

Ön muhasebe ile genel muhasebe sıklıkla birbirine karıştırılır. Bazı kişiler bu iki terimin aynı olduğunu düşünür. Oysaki ön muhasebe ile genel muhasebe arasında keskin çizgiler vardır. Ön muhasebe, faturaların kesimi ile ilgilenirken genel muhasebe vergilerin ödenmesi ile ilgilenir.

 

Genel Muhasebenin Önemi

Genel muhasebe kapsamında yapılan çalışmalar, işletmenin parasal akışının anlaşılmasına yardımcı olur. Bu işlemlerin doğru bir şekilde yapılması, işletmelerin daha rahat büyümesine yardımcı olur. Ülke ve dünya çapında olan firmalar genel muhasebeye önem verdiği için daha hızlı büyümüştür.

Genel muhasebeye gerekli önemi vermeyen şirketler yerel sınırları aşmakta zorlanır. Bundan dolayı bu konuya gerekli önemi göstermek önemlidir.

Bizimle İletişime Geçebilirsiniz

Bulut ön muhasebe programımız OctoCloud ve diğer hizmetlerimiz hakkında bilgi sahibi olmak için 444 40 80 numaralı telefonumuz ya da LimonDesk üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz. Hemen kayıt olup ücretsiz hesap oluşturarak deneyebilirsiniz.

Biz Sizi Arayalım

Ücretsiz Tanıtım

*  Bizden haber alma sisteminden çıkmak istediğiniz zaman ise istek öneri formu aracılığı ile talebinizi iletebilirsiniz. Tarafımıza ulaşan talebiniz aynı gün içerisinde işleme alınacaktır.

GÖNDER