TR
*Kredi Kartı Gerektirmez

Findeks Kredi Notu Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Findeks Kredi Notu Nedir? Nasıl Hesaplanır?

19.10.2022

Findeks kredi notu kredi almak isteyenler için en önemli durumlardan birisidir. Kredi notu, insanların kişisel hayatında yapmayı düşündükleri finansal işlemler için gerekir. Kredi notu yüksek olanlar, kredi alma konusunda her zaman daha avantajlıdırlar. Kredi notunun hesaplanmasının yapılırken bazı bileşenler incelenir ve buna göre bir puanlama ortaya çıkar. Mevcut kredi borcu, kredi ödeme düzeni, yeni alınan kredi gibi durumlar kredi notunu etkileyen durumlardandır.

Findeks Kredi Notu Neden Önemlidir?

Konut, ihtiyaç ya da araç kredisi alma talebi olanlar için bankalar findeks kredi notu incelemesi yaparlar. Eğer ki kredi notu yüksekse kredi alma konusunda sorun yaşanmaz. İstenilen kadar kredi başvurusu yapılabilir ve olumlu sonuçlanır. Bunun sonucunda da kişiler kredilerini sorun yaşamadan alabilirler. Alınan krediler kişilerin isteğine göre değerlendirilebilir.

Findeks Kredi Nasıl Hesaplanır?

Findeks kredi notu farklı bileşenlerin farklı etmenlerden etkilediği bir değerlendirmedir. Hesaplama yaparkan kullanılan veriler ve etki yüzdeleri şu şekildedir:

  • Güncel Borç Durumu %35
  • Alınan kredilerin düzenli ödenip ödenmediği %35
  • Hangi yoğunlukta kredi kullanıldığı %10
  • Yeni başlayan krediler %11
  • Diğer unsurlar %9

Hesaplamalar  sonucu ortaya çıkan sonuçlar vardır. Kredi almak isteyenlerin findeks üzerinde belli bir puanlandırması yapılır. Bu puanlamaya göre kişilerin rahat kredi alıp alamayacakları belirlenir. Kredi notu incelemesi sırasında kişilerin karşısına çıkabilecek kredi notları şu şekildedir;

  • 0 - 699 en riskli
  • 700 - 1099 orta riskli
  • 1100 - 1499 az riskli
  • 1500 - 1699 iyi
  • 1700 - 1900 çok iyi şeklindedir.

Çok iyi puanlaması içerisine giren grup çoğunlukla ödemeler konusunda sorunsuz ilerleyen gruptur. Bununla birlikte bankalar arasında herhangi bir sorunları yoktur. Bu kişilerin her türlü krediyi alabilmesi çok daha rahattır.

Findeks Kredi Notunun Yüksek Olmasının Avantajları

Findeks kredi notunun yüksek olması kullanıcılara ilk olarak bankalarda avantaj sağlar. Bu kişilerin kredi alabilmesi çok daha rahattır. İhtiyaç kredisi, taşıt kredisi konut kredisi gibi krediler rahatlıkla alınabilir. Kişiler için en önemli avantaj budur. Bununla birlikte bankalar bu kişilere kredileri daha uygun faiz oranıyla sunar. Bu da daha az geri ödeme yapmalarını sağlar.

Bize Ulaşın

444 40 80 numaralı telefonumuz ya da LimonDesk üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Biz Sizi Arayalım

Ücretsiz Tanıtım

*  Bizden haber alma sisteminden çıkmak istediğiniz zaman ise istek öneri formu aracılığı ile talebinizi iletebilirsiniz. Tarafımıza ulaşan talebiniz aynı gün içerisinde işleme alınacaktır.

GÖNDER