TR
*Kredi Kartı Gerektirmez

Fazla Mesai Nedir? Fazla Mesai Nasıl Hesaplanır?

Fazla Mesai Nedir? Fazla Mesai Nasıl Hesaplanır?

01.12.2021

Yasalar ile belirlenen bazı çalışma koşulları bulunmaktadır. İş kanunu kapsamında işçiler haftalık 45 saat çalıştırılabilmektedir. 45 saatten fazla yapılan çalışmalar ise fazla mesai olarak işçilere karşılığı ödenmek zorundadır. Fazla mesai ücretlerinin doğru ve düzenli olarak ödenmesi gerekmektedir.  

 

Fazla Mesai Nasıl Hesaplanır?

Fazla çalışma süresi kapsamında hesaplamalar yapılırken bazı kurallar bulunmaktadır. Yasalarca belirlenen bu kurallara hem işveren hem de işçi grubu uymak zorundadır. Fazla mesai ücreti belirlenirken bir işçinin normal çalışma süresi kapsamında alacağı ücret baz alınarak hesaplanmaktadır.

 

Her bir saat fazla mesai ücreti için ödenecek tutar normal çalışma süresi kapsamında alınacak toplam ücretin saatlik miktarının %50 (yüzde elli) artırımlı hali ile olmaktadır. Fazla mesai ücretleri mesai sonrasında imza karşılığı nakit olarak ya da o ay ki maaşına eklenerek yapılabilmektedir. Fazla mesai ödemesi aylık maaşa eklenecekse mutlaka ne kadarının mesai ücreti olduğu belirtilmelidir. 

 

Fazla Mesai Ödemesi Nasıl Yapılmalıdır?

Fazla mesai ödemesi 2 farklı şekilde yapılabilmektedir. Fazla mesai karşılığını nasıl almak istediğini işçi ve işveren ortaklaşa belirlemektedirler. İşçiler isterlerse yaptıkları fazla mesainin karşılığını serbest zaman olarak alabilmektedirler.

 

Fazla mesai karşılığı serbest zaman olarak ödenecekse yapılan her bir saat fazla mesai karşılığı olarak bir buçuk saat olarak hesaplanarak kullandırılmaktadır.

 

İşletmenize göre kişiselleştirilebilir OctoCloud bulut tabanlı ön muhasebe sistemi ile çalışanlarınızın izin ve çalışma saatlerinin kayıtlarını tutabilir, fazla mesaiden doğan ödemeleri hesaplayabilirsiniz. Ücret ödemeleri ya da serbest zaman kullanımlarını muhasebe biriminize otomatik iletebilirsiniz. 

 

Bizimle İletişime Geçebilirsiniz

Bulut ön muhasebe programımız OctoCloud ve diğer hizmetlerimiz hakkında bilgi sahibi olmak için 444 40 80 numaralı telefonumuz ya da LimonDesk üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz. Hemen kayıt olup ücretsiz hesap oluşturarak deneyebilirsiniz.

Biz Sizi Arayalım

Ücretsiz Tanıtım

*  Bizden haber alma sisteminden çıkmak istediğiniz zaman ise istek öneri formu aracılığı ile talebinizi iletebilirsiniz. Tarafımıza ulaşan talebiniz aynı gün içerisinde işleme alınacaktır.

GÖNDER