TR
*Kredi Kartı Gerektirmez

E-İrsaliye Nedir? Kimler Kullanmak Zorundadır?

E-İrsaliye Nedir? Kimler Kullanmak Zorundadır?

20.05.2024

İşletmeler tarafından kullanılması gereken e-irsaliye nedir dendiği zaman elektronik ortamda düzenlenen ve sonrasında gönderilen irsaliye belgesi olarak bilinmektedir. Yapılan işlemlerin dijitalleşmesini sağlar. Klasik kağıt sisteminden çıkılarak dijitalleşmenin sağlanmasında rol oynamasıyla günümüzde önemlidir.

Ülkemizde e-irsaliye uygulaması ‘’Gelir İdaresi Başkanlığı’’ aracılığıyla yürütülüyor. Ticari faaliyet gösteren işletmelerin ve bu süreçte mükelleflerin pek çok işlemlerde kullanması zorunlu hale gelmiş durumdadır. Aksi durumda kamu denetleme organları tarafından cezai yaptırımlar uygulanmaktadır.

Bu sebepten ötürü işletme sahiplerinin ticari alanda faaliyet gösterdikleri kapsamda e-irsaliye sistemini uygulamaları zorunludur. Ticari alanda faaliyet göstermeyen işletme sahiplerinin ise e-irsaliye uygulaması günümüz itibariyle zorunlu değildir.


E-İrsaliye Kullanmanın Zorunlu Olduğu Durumlar Nelerdir?

Günümüzde e-irsaliye nedir sorusu kadar e-irsaliye sisteminin zorunlu olduğu durumların hangileri olduğu da merak edilen konulardandır. Kullanım zorunluluğu bulunan e-irsaliye alanları aşağıdaki gibi sıralanabilir.

Bunlar;

  • Taşımacılık,
  • Mal teslim,
  • Fatura düzenleme,
  • E-İhracat,
  • İthalat,

Gibi alanlarda kullanılması zorunludur. Buradan da anlaşılacağı üzere özellikle ticari alanda faaliyet gösteren firmaları ve şirketlerin e-irsaliye sistemini kullanması gerekmektedir. Olası kullanmama durumunda ise yaptırımlar Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından uygulanmaktadır.

E-irsaliye geleneksel sistemden ziyade bütün fatura işlemlerinin elektronik ortam üzerinden yapıldığı ve düzenlendiği bir istemdir. Bu sistemin günümüzde pek çok avantajı bulunur. Bütün işlemlerin dijital ortama taşınmasını ve elektronik ortam üzerinden yapılmasında direkt olarak rol oynar.


E-İrsaliye Avantajları Nelerdir?

Pek çok alanda e-irsaliye nedir kullanım avantajları nelerdir? Soruları gündeme gelmektedir. Geleneksel kağıt irsaliyelerinin basım süreci zamansal açıdan olumsuzluklar sunduğu için e-irsaliye bu süreçte avantajlar sağlamaktadır.

Zamandan tasarruf yapma ve çevre dostu olması özellikle kullanımında önemli süreci teşkil eder. Kolay takip sistemine sahip olması ve hızlı bir şekilde işlemlerin yapılmasına olanaklar sağlaması özellikle sistemin önemli ayrıcalıkları arasında bulunmaktadır.

Aynı zamanda yasal uyumluluğunda bulunması bu süreçte e-irsaliye sisteminin artı yanları arasında bulunuyor. Kolay entegrasyon sistemi sayesinde yazılımlarla kolaylıkla entegre olabilmektedir. Böylelikle işlemlerin daha seri bir şekilde yapılmasında direkt olarak rol oynamasıyla sistem ön plana çıkmayı günümüzde başarır.


Bize Ulaşın

İletişim formu aracılığıyla ve 444 40 80 numaralı iletişim numaramız üzerinden bize taleplerinizi iletebilirsiniz.

Biz Sizi Arayalım

Ücretsiz Tanıtım

*  Bizden haber alma sisteminden çıkmak istediğiniz zaman ise istek öneri formu aracılığı ile talebinizi iletebilirsiniz. Tarafımıza ulaşan talebiniz aynı gün içerisinde işleme alınacaktır.

GÖNDER