TR
*Kredi Kartı Gerektirmez

E Fatura Nasıl İptal Edilir? E Fatura İptal Süresi Ne Kadar?

E Fatura Nasıl İptal Edilir? E Fatura İptal Süresi Ne Kadar?

04.02.2022

Günümüzde internet üzerinden satış yapmak oldukça yaygın bir hale gelmiştir. İnternet üzerinden yapılan satış sonrasında da fatura kelimesi gerekir. E fatura, yapılan alışverişe dair detaylı bilgilerin yer aldığı bir belge olarak bilinmektedir. E fatura da alınan mal ve hizmet ile ilgili olarak aynı zamanda da alıcı ve satıcıya dair bilgiler bir arada bulunmaktadır. E faturaların nadir de olsa yanlış gönderilme ihtimalleri bulunabilmektedir.

 

E-Fatura Nasıl İptal Edilir?

E faturaların yanlış gönderilmesi durumu çok sık olmasa bile yine de karşılaşabileceğiniz durumlardan birisi olabilir. Böyle durumlarda e faturaların iptal edilmesi gerekir. Kullanılan fatura türüne göre ise iptal edilmesi de farklılık gösterebilir. Temel e fatura iptali ve ticari e fatura iptali farklı şekillerde gerçekleştirilir.

 Ticari e faturanın iptal edilmesi için ise alıcı ve satıcının anlaşması ile belgelerin imzalanması gerekir. E fatura gönderilmesi sırasında genel olarak bir yanlışlık yapılmasa bile bazı durumlarda hata yapıldığı söylenebilir. Bu durumlarda ise e fatura iptali gerekir.

 

E Fatura İptal Süresi Ne Kadar?

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın geliştirdiği sistemler kullanılarak e fatura iptali kolay bir şekilde gerçekleştirilir. Temel e faturaların ve ticari e faturaların iptal süreleri farklılık gösterebilir. E faturayı gönderen taraf faturanın toplam tutarını ve fatura numarasını belgeleyerek imzalar. Göndericinin hazırlayarak alıcıya gönderdiği bu belge ise iptal talebi olarak gönderilir.

 

Sonrasında ise, alıcı tarafından iptal talebinin onaylanması gerekir. Alıcı tarafından iptal belgesi onaylandıktan sonra ise e fatura iptal edilmiş olur. Alıcı tarafından fatura iptali onaylanmadığı takdir de e fatura iptali gerçekleşmez.

 

Ticari e faturaların iptal edilmesi için alıcı tarafa 8 gün süre verilir. Alıcı 8 gün içerisinde alınan e faturayı iptal etme hakkına sahiptir. E arşiv fatura iptal işleminin ise 7 gün içerisinde gerçekleştirilmesi gerekir. Bu süre aşıldığı takdir de ise fatura iptal edilemezse yeni bir fatura oluşturulabilir.

 

Bize Ulaşın

 444 40 80 numaralı telefonumuz ya da LimonDesk üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz. Hemen kayıt olup ücretsiz hesap oluşturarak deneyebilirsiniz.

Biz Sizi Arayalım

Ücretsiz Tanıtım

*  Bizden haber alma sisteminden çıkmak istediğiniz zaman ise istek öneri formu aracılığı ile talebinizi iletebilirsiniz. Tarafımıza ulaşan talebiniz aynı gün içerisinde işleme alınacaktır.

GÖNDER