TR
*Kredi Kartı Gerektirmez

e-Fatura & e-Arşiv Belge İptali Nasıl Yapılır?

e-Fatura & e-Arşiv Belge İptali Nasıl Yapılır?

15.06.2023

e-Fatura İptali

e-Fatura hazırlarken dalgınlıkla atlanan detaylar olabilir. Her ne sebeple olursa olsun yanlış hazırlanan e-Faturanın iptal edilmesi gerekiyor. İptal süreci içerisinde gerekli müdahaleyi yapabilirsiniz paniğe kapılmanıza gerek kalmaz.

Gönderdiğiniz yanlış faturayı iptal etmek istiyorsanız alıcının öncelikle bu faturayı reddetmesi gerekiyor. Reddedilen faturayı kolayca iptal ederek yenisini düzenleyebilirsiniz.

Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB), e dönüşüm işleyişini denetleyen önemli bir kurumdur. E belgeleri denetleyen GİB portalda e-fatura iptali oluşturabilirsiniz. Talebiniz üzerine iptaliniz işleme alınır. GİB, e-Fatura iptali için hem alıcı hem de gönderen tarafın talep oluşturması gerekiyor.

Fatura Nasıl İptal Edilir?

Kendisine e-Fatura ulaşan alıcı bu faturayı iptal etme hakkına sahiptir. Temel faturalar alıcıya iletildiği anda onaylanmış kabul ediliyor. Temel faturada teknik bir sorun olmadığı sürece reddetme hakkı bulunmuyor. İptal edilmek istenirse alıcı ve göndericinin GİB portaldan iptal talebi oluşturması gerekiyor.

E-ticaret faturaları ise alıcı onay vermediği sürece işleme alınmıyor. Onay verildikten sonra iptal edilmesi gerekiyorsa yine iki tarafta talep oluşturma koşulu aranıyor. İptal için alıcının Kayıtlı Elektronik Posta (KEP) üzerinden göndericiye bilgi vermesi gerekir. Taraflar yanlışlık konusunda hemfikir olduğunda fatura iptal edilir.

e-Arşiv Fatura İptali

e-Arşiv faturaları da diğer faturalar gibi iptal edilebiliyor. Taraflar iptal süresi içerisinde e-Arşiv fatura iptali için talep oluşturabilir. İptal edilen e-Arşiv fatura 24 saat içerisinde GİB portalına raporlanmalıdır. İptal sürecinin aşması halinde e-Arşiv faturası iptali için satıcıya iade faturası kesilir. İade faturasını alan satıcı yeniden fatura düzenleyerek alıcıya iletebilir.

e-Fatura e-Arşiv Belge İptali Nasıl Yapılır?

GİB portalından adımları takip ederek e faturalarınızı ve e-Arşiv belgelerinizi kolayca iptal edebilirsiniz.

e-Fatura & e-Arşiv iptal adımları şu şekildedir:

  • e-Arşiv fatura portalından ’Adıma Düzenlenen Belgeler’ tıklanır.
  • Belge tarihinin aralığı girilerek fatura seçilir.
  • ’İptal talebi oluştur’ sekmesi tıklanır.
  • İptal gerekçesi kısaca yazılır.
  • Talebin başarıyla oluşturulduğu uyarısı beklenir.

 Bize Ulaşın

444 40 80 numaralı telefonumuz üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Programımızı üye  olmadan 14 gün boyunca ücretsiz deneyerek karar verebilmek için bu alan üzerinden hemen ücretsiz hesabınızı oluşturabilirsiniz.

Biz Sizi Arayalım

Ücretsiz Tanıtım

*  Bizden haber alma sisteminden çıkmak istediğiniz zaman ise istek öneri formu aracılığı ile talebinizi iletebilirsiniz. Tarafımıza ulaşan talebiniz aynı gün içerisinde işleme alınacaktır.

GÖNDER