TR
*Kredi Kartı Gerektirmez

E-Belgelerde Karekod Zorunluluğuyla İlgili Neler Yapılmalı?

E-Belgelerde Karekod Zorunluluğuyla İlgili Neler Yapılmalı?

19.09.2023

E-Arşiv Fatura, e-Müstahsil Makbuzu, e-Sigorta Komisyon Gider Belgesi, e-Döviz ve Kıymetli Maden Alım Satım Belgesi, e-Adisyon, e-İrsaliye ve e-Serbest Meslek Makbuzu uygulamaları içerisinde düzenlenecek olan belgelere ve 1 Eylül 2023 tarihi itibari ile e-faturalara karekod zorunluluğu getirilmiştir.


Hangi E-Belgelerde Karekod Zorunlu Hale Getirildi?

GİB tarafından yayınlanmış olan ve GİB tarafından 1 Eylül 2023 tarihi itibari ile e-faturalara karekod zorunluluğu getirilmesinin ardından kılavuz içerisinde yer alan e-belgelere karekod zorunluluğu getirildi.

e-Belge çeşitleri şöyledir;

  • E-Fatura
  • E-Arşiv Fatura
  • E-İrsaliye
  • E-Sigorta ve Komisyon Gider Belgesi
  • E-Müstahsil Makbuzu
  • E-Serbest Meslek Makbuzu
  • E-Adisyon
  • E-Döviz ve Kıymetli Maden Alım Satım Belgesi


E-Belgelerde Karekod Standardı

GİB tarafından yayınlanan Karekod Standardına Ait Kılavuz’un içeriğine göre her belge karekodunun farklı özelliklerde bilgiler sunması gerekmektedir. GİB’nca yayınlanan kılavuzda hangi belgede ne gibi özellikler olması gerektiği, belgeler içerisinde uygulanacak olan karekod ile ilgili tüm detaylara yer verilmiştir. Ayrıca kılavuz içerisinde karekodlar okutulduğunda kodlamanın ne şekilde görünmesi gerektiği de yayınlanmış olup; karekod üzerinde bulunması gereken bilgiler ve bu bilgilerin UBL alan adları, karekod alan adları ve kullanım açıklamaları da yayınlanmıştır.


E-Fatura Karekodlarında Bulunması Gerekli Olan Bilgiler

GİB tarafından 1 Eylül 2023 tarihi itibari ile e-faturalara karekod zorunluluğu maddesinin getirilmesi ile birlikte karekodlar elektronik belgelerin muhakkak sağ üst kısmında yer almak zorundadır.

E-fatura gibi farklı elektronik belgelerin içermesi zorunlu olan bilgilerin QR kod üzerinde muhakkak bulunması gerekir. Hangi e-belge tipi düzenlenecek ise, ona özgü olarak bulunması gereken zorunlu bilgilerin aynı şekilde kod üzerinde yer alması zorunlu hale getirildi.


E-Fatura Üzerinde Yer Alacak Olan Karekodlar Nerelerde Kullanılır?

Her alanda olduğu gibi QR kod kullanımı her türlü e-belge ile ilgili olan bilgilerin tümüne erişimi kolaylaştıracak. Mal sevkiyatları, gümrük işlemleri ve fatura ödemeleri gibi pek çok alanda belge numarası araştırmaktansa QR kod okutmak daha kısa zaman ve daha hızlı işlemlerin gerçekleşmesi için avantaj sağlar.

 

Bize Ulaşın

İletişim formu  aracılığı ile bizimle irtibata geçebilirsiniz. Ayrıca 444 40 80 numaralı iletişim numaramız veya LimonDesk üzerinden bize taleplerinizi iletebilirsiniz.

 

Biz Sizi Arayalım

Ücretsiz Tanıtım

*  Bizden haber alma sisteminden çıkmak istediğiniz zaman ise istek öneri formu aracılığı ile talebinizi iletebilirsiniz. Tarafımıza ulaşan talebiniz aynı gün içerisinde işleme alınacaktır.

GÖNDER