TR
*Kredi Kartı Gerektirmez

Cari Nedir? Cariler Arası Virman Nasıl Yapılır?

Cari Nedir? Cariler Arası Virman Nasıl Yapılır?

05.04.2024

Finans ve muhasebe sektöründe sıklıkla kullanılan cari tanımı sık sık gündeme geliyor. İşletmelerin diğer işletmelerle beraber tedarikçiler ve müşterileriyle aralarındaki borç durumunun izlendiği durumlara cari hesap denmektedir.

Firmalar genellikle cari hesaplarını cari defterlere kaydetmektedir. Muhasebe kayıtlarında tutularak defterlerde kayıtlar saklanır. Virman işlemi ise bu süreçte alacak ve borç miktarının başka cari hesaba aktarılma işlemine verilen işlem çeşididir.

Departmanlar arası para transferi şeklinde de süreç ilerlemektedir. İşletmelerin borç durumunu takip etme ve bu süreçte gelir-gider dengesini izleyebilmeleri açısından cari faktör önemli bir faktördür. Cari hesabın düzenli olarak tutulması ve izlenmesi işletmelerin geleceği açısından hayati öneme sahiptir.

 

Cari Virman İşlemi Nasıl Yapılır?

Günümüzde cari nedir ve cari işlem yapma nasıl olur soruları gündemden eksik olmamaktadır. Bu sürecin ilk aşaması günümüzde kayıt hazırlığı olarak ön plana çıkmaktadır. Bu süreçte gerekli veriler toplanmaktadır. Sonrasında ise kayıt işlemi için süreç başlatılır. Bir sonraki aşama muhasebe kaydı işlemini yapma olacaktır.

  • Kayıt hazırlığı,
  • Verilerin toplanması,
  • Raporların incelenmesi,
  • Raporların muhasebe kaydının tutulması,
  • Virman,

Muhasebe kaydı işlemini yaparak sorunsuz bir şekilde virman işlemi yapılır. Bir hesaptan diğerine para transferi yapıldığında bu durum muhasebe kaydı olarak adlandırılır. Bu iki işlemden sonra ise virman işlemi gerçekleştirilecektir. Finans departmanıyla beraber muhasebe personeli vasıtasıyla virman süreci tamamlanmış olacaktır. Virman süreci tamamlandıktan sonra işletmeler daha dengeli bir şekilde faaliyetlerini yürütecektir.

 

Cari Virman Önemi Nedir?

İşletmelerin hesaplarının izlenmesi ve şirketler arası borç durumunun kontrol edilmesi açısından cari nedir ve cari virman neden önemlidir soruları önem taşımaktadır. Gelir ve gider dengesinin araştırılması kar oranlarının hesaplanması gibi durumlarda cari virman önemlidir.

Cari virman muhasebe kayıt defterlerine ve kayıt aşamasına bağlı olarak tamamlanır. Dolayısıyla kayıt aşamasıyla beraber muhasebe kayıt defterinin mutlaka eksiksiz ve titiz bir şekilde tutulması gerekmektedir.

Aksi durumda ise işletmeler birçok sorunla karşı karşıya kalabilirler. Sorunlarla karşı karşıya kalınmaması açısından ve işletmelerin geleceği söz konusu olduğunda cari virman işlemi aşırı önemli bir süreç olarak günümüz de ön plana çıkmaktadır.

Bize Ulaşın
İletişim formu aracılığıyla ve 444 40 80 numaralı iletişim numaramız üzerinden bize taleplerinizi iletebilirsiniz.

Biz Sizi Arayalım

Ücretsiz Tanıtım

*  Bizden haber alma sisteminden çıkmak istediğiniz zaman ise istek öneri formu aracılığı ile talebinizi iletebilirsiniz. Tarafımıza ulaşan talebiniz aynı gün içerisinde işleme alınacaktır.

GÖNDER