TR
*Kredi Kartı Gerektirmez

Bir İş Yerinde Çalışan Freelancer Nasıl Fatura Düzenler?

Bir İş Yerinde Çalışan Freelancer Nasıl Fatura Düzenler?

25.03.2022

İş yerinde freelancer olarak çalışan kişiler fatura kesebilir. Ancak bu süreçte bazı verileri takip etmek gerekir.

Freelance Çalışanlar Nasıl Fatura Kesmelidir?

Freelancer çalışma modeli, tüm dünyada yayılıyor. Freelancer çalışan, Türkçeye serbest çalışan olarak geçiyor. Freelancer olarak çalışanlar, saatlik gelir elde eder. Elde edilen gelir, Gelir Vergisi Kanunu’na göre serbest meslek kazancı olarak açıklanıyor.

 

Freelance çalışan kişiler 3 şekilde fatura kesebilir:

  • Şahıs Şirketi faturası
  • Serbest meslek makbuzu
  • Gider pusulası

 

Freelance Çalışanlar Fatura Düzenleme Sürecini Nasıl Yönetmeli?

Freelance olarak çalışanların fatura düzenlerken bazı kısaslara dikkat etmesi gerekiyor. Bu kısaslar fatura düzenleme sürecinin temelini oluşturur. Freelance çalışanlar, fatura düzenlerken stopaj ve KDV oranlarını doğru bir şekilde hesaplamalıdır. Aksi durumda fatura düzenleme sürecinde sorunlar oluşabilir.

  

Freelance Çalışanlar Fatura Keserken Nelere Dikkat Etmelidir?

Freelance çalışanlar, fatura kesme işlemleri sırasında bazı problemlerle karşılaşabilir. Bu problemlerin giderilmesi için uzman olan kişilerden yardım alınmalıdır. Freelance çalışanlar, fatura kesme sürecinde gelir beyanı yapmayı da ihmal etmemelidir. 

 

Freelance çalışanlar, fatura kesme sürecini yönetirken hakkını ve sorumluluklarını iyi öğrenmelidir. 

Freelance Çalışanların Kestiği Fatura Nasıl Olmalıdır?

Freelance çalışanlar gün içerisinde birçok fatura keser. Bu faturaların profesyonel bir şekilde hazırlanması gerekir. Profesyonel olarak hazırlanmayan faturalar, geçersiz olabiliyor. Freelance çalışanların düzenlediği faturalarda seri ve sıra numarası yer almalıdır. Bu numaralar, faturanın özünü oluşturur.

 

Freelance çalışanların kestiği fatura Vergi Usul Yasasınca belirtilen kaidelere uygun olmalıdır. 

Freelance Çalışanlar Fatura Kesmezse Ne Olur?

Freelance çalışanlar, hizmetten sonra fatura kesmezse birtakım cezai yaptırımlar uygulanır. Bu yaptırımlar, fatura düzenlemeyen kişilerle istisnasız bir şekilde yapılır. Freelance çalışanların fatura kesmemesi ya da eksik fatura kesmesi durumunda hizmet bedelinin %10’u oranınca özel usulsüzlük cezası ortaya çıkar.

 

Freelance çalışanların fatura kesmemesi önemli bir sorun olarak görülür. Bundan dolayı bu sürece önemlidir.

 

Bizimle İletişime Geçebilirsiniz

Bulut ön muhasebe programımız OctoCloud ve diğer hizmetlerimiz hakkında bilgi sahibi olmak için 444 40 80 numaralı telefonumuz ya da LimonDesk üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz. Hemen kayıt olup ücretsiz hesap oluşturarak deneyebilirsiniz.

Biz Sizi Arayalım

Ücretsiz Tanıtım

*  Bizden haber alma sisteminden çıkmak istediğiniz zaman ise istek öneri formu aracılığı ile talebinizi iletebilirsiniz. Tarafımıza ulaşan talebiniz aynı gün içerisinde işleme alınacaktır.

GÖNDER