TR
*Kredi Kartı Gerektirmez

B2B Pazarlama, B2C Pazarlama ve C2C Pazarlama

B2B Pazarlama, B2C Pazarlama ve C2C Pazarlama

15.01.2021

B2B Nedir?

B2B, her ne kadar kulağımıza son yıllarda sıkça gelmeye başlasa da aslında ticaretin keşfedilmesinden bu yana kullanılan ancak pazarlamanın dallara ayrılması ile birlikte adlandırılan bir pazarlama terimidir. İngilizce karşılığı “Business To Business” olup Türkçeye “Firmadan Firmaya” olarak geçmiş ve B2B olarak kısaltılarak bu adı ile dünya tarafından anlaşılır hale getirilmiştir. 

B2B Çalışma Nedir?

B2B çalışan firmalarda son kullanıcıya ürün satan firma direkt olarak merkeze bağlı veya bağımsız olabilir. Merkeze bağlı çalışan B2B firmalar merkez tarafından belirlenen satış kurallarına uygun hareket edebilir ve aralarında yapılan sözleşmeler ile çalışma şeklinin kapsamı belirlenir. Aynı zamanda genellikle marka kullanım hakkı için de merkeze bir ücret ödenmesi söz konusu olur. Bayilik ağı ile çalışan firmalar buna bir diğer örnek olabilir

 

B2C Nedir?

B2C, en çok uygulanan pazarlama terimleri arasında ilk sırada yer alır. Günlük hayatımızda da kullandığımız bu yöntemin açılımı “Firmadan Tüketiciye” olarak bilinmekte ve İngilizce karşılığı “Business To Customer” şeklindedir.

B2B ve B2C Modelinin Farkları Neler?

  • B2B yukarıdaki açıklamada da belirtildiği gibi firmadan firmaya ticaret anlamındadır. Dolayısıyla ürünlerin daha uygun fiyata satın alınabilmesi için toptan fiyat uygulaması söz konusu olur. B2Cde ise ürünler perakende satıldığından üzerine kar eklenmiş şekli ile satışa sunulur.
  • B2B’de satışlarda ödeme opsiyonu daha yaygın tanınırken B2Cde ağırlıklı olarak peşin tahsilat söz konusudur.
  • B2Bde firmalar ihtiyaçları doğrultusunda ve belirli periyotlarda aynı ürünleri tekrar satın alabilirken B2Cde tüketim bazlı satın alma söz konusudur ve tüketiciler o an kendilerine cazip gelen farklı bir ürünü tercih edebilir.
  • B2Bde firmalar bildikleri ürünü aldıklarından ürün detaylarını bir sefer incelemeyi yeterli bulurlar. Ancak B2Cde aynı ürün tekrar alınmayabileceğinden ürün detayları kullanıcı tarafından önemli faktörlerdendir.

B2B ile B2C karşılaştırmasına bazı örnekleri yukarıda açıkladık. 

 C2C Nedir?

C2C, ikinci el ürün satışını örnek olarak verebileceğimiz ve “Tüketiciden Tüketiciye” anlamına gelen, İngilizce açılımı ile “Customer To Customer” olarak adlandırılan terimdir. C2C’de satılan ürünün ikinci el olma şartı zorunluluk değildir.

Biz Sizi Arayalım

Ücretsiz Tanıtım

*  Bizden haber alma sisteminden çıkmak istediğiniz zaman ise istek öneri formu aracılığı ile talebinizi iletebilirsiniz. Tarafımıza ulaşan talebiniz aynı gün içerisinde işleme alınacaktır.

GÖNDER