TR
*Kredi Kartı Gerektirmez

Asgari Geçim İndirimi Nedir? AGİ Nasıl Hesaplanır?

Asgari Geçim İndirimi Nedir? AGİ Nasıl Hesaplanır?

05.03.2021

AGİ nedir?

AGİ’nin açılımı asgari geçim indirimi demektir.İşçinin kendisi ile beraber bakmakla yükümlü olduğu kişiler için verilen indirimdir.Kişinin medeni durumuna göre, sahip olduğu çocuk sayısına göre miktarda farklılık gösterebilir.16 yaşından itibaren sigortalı çalışan insanların asgari geçimini sağlayacak kısmın hesaplanıp,toplam gelirden çıkarılması ile vergiden muaf bırakılmasıdır. AGİ’yi işveren vermez.Tüm AGİ ödeneklerini devlet yapar. Ancak işverenin vergisinden düşürülür.

 

AGİ (Asgari Geçim İndirimi) nasıl hesaplanır?


AGİ, 16 yaşından büyük işçiler için uygulanan asgari ücretin yıllık brüt tutarına;Mükellefin kendisi için yüzde 50’si, çalışmayan ve herhangi bir geliri olmayan eşi için yüzde 10’u,Çocukların her biri için ayrı ayrı olmak üzere; ilk iki çocuk için yüzde 7,5’i, Üçüncü çocuk için yüzde 10’u,diğer çocuklar için % 5’i, olmak üzere ücretlinin şahsi ve medeni durumu dikkate alınarak hesaplanan indirim oranlarının uygulanması sonucu bulunacak matrahın, gelir vergisi tarifesinin birinci gelir dilimine karşılık gelen yüzde 15’lik oranla çarpımı suretiyle bulunan tutarın 12’ye bölünmesi sonucu her aya isabet eden tutar olarak hesaplanır.Hesaplanan bu tutar ise ödenecek vergiden mahsup edilir.

  AGİ’den kimler yararlanamaz?

  • Asgari geçim indiriminden, ücretleri diğer ücret kapsamında vergilendirilen hizmet erbabı yararlanamaz.
  • Kazançları basit usulde tespit edilen ticaret erbabı yanında çalışanlar.
  • Özel hizmet şöforleri.
  • Özel inşaat sahiplerinin ücretle çalıştırdığı inşaat işçileri.
  • Gayrimenkul sermaye iradı sahibi yanında çalışanlar.
  • Gerçek ücretlerinin tespitine imkân olmaması sebebiyle, Danıştay’ın müspet mütalaasıyla, Maliye Bakanlığınca bu kapsama alınanlar.

 

 

Asgari Geçim İndirimi maaşa dahil midir?

1 Ocak 2016’dan itibaren geçerli olan bekar veya eşi çalışan çocuksuz işçi maaşının içerisinde AGİ yer almaktadır. Ancak eşin çalışması ve çocuk durumuna göre artan AGİ ücretinin ayrı bir şekilde ödenmesi gerekiyor.

 

Asgari Geçim İndirimi ödenmezse ne olur?

AGİ’yi ödemeyen işveren İş Kanunu ve Vergi Usul Kanununa uymadığı için suç işlemiş sayılır. Bu durumda Maliye Bakanlığı re’sen veya ikmalen tarhiyat yaparak işverene vergi ziyaı cezası kesecektir.İşçi tarafında ise iş sözleşmesi feshedilebilir ve hukuka başvurulabilir.

 

Tüm süreçlerinizi yönetebilmek için OctoCloud programımızı hemen 14 gün boyunca ücretsiz deneyebilirsiniz

Biz Sizi Arayalım

Ücretsiz Tanıtım

*  Bizden haber alma sisteminden çıkmak istediğiniz zaman ise istek öneri formu aracılığı ile talebinizi iletebilirsiniz. Tarafımıza ulaşan talebiniz aynı gün içerisinde işleme alınacaktır.

GÖNDER