TR
*Kredi Kartı Gerektirmez

1 Temmuz e-Faturaya geçiş Zorunluluğu - AKINSOFT

1 Temmuz e-Faturaya geçiş Zorunluluğu - AKINSOFT

24.05.2023

GİB tarafından 30 Aralık 2022 günü yayımlanan tebliğ ile e-fatura ve e-arşive geçiş zorunluluğu için  ciro limitleri aşağı çekildi. Son tebliğe göre,  2022 yılı brüt satış hasılatı 3 milyon TL ve üzeri olan mükelleflerin 1  Temmuz 2023 tarihinde e-faturaya geçiş zorunluluğu bulunuyor.

1 Temmuzda Kimler e-Faturaya Geçecek?

2020 ve 2021’de brüt satış hasılatı 1 milyon TL’yi aşan mükellefler, 1 Temmuz 2022 itibarıyla e-Fatura’ya geçerken, 2022 veya takip eden  hesap dönemleri için brüt satış hasılatı 500 bin TL ve üzeri olarak belirlenen gruptaki mükelleflerin geçişi için son tarih 1 Temmuz 2023 oldu.

 

Kimler e-Fatura Kullanmak Zorunda?

  • İnternet satış platformları ve e-Ticaret siteleri üzerinden her türlü elektronik ortamda mal veya hizmet satışı gerçekleştiren mükelleflerden, 2022 yılı 500 Bin TL ve üzeri brüt satış hasılatı olan mükellefler, 
  • Gayrimenkul ve/veya motorlu taşıt, inşa, imal, alım, satım veya kiralama işlemi yapan ve bu işlemlere aracılık faaliyetinde bulunan mükellef gruplarından 2022 yılı hasılatı
    500 Bin TL ve üzeri olan mükelleflerin 1 Temmuz 2023 tarihinde e-Faturaya geçmeleri zorunludur.

 

e-Fatura Zorunluluğu Kaç TL? 

Son tebliğe göre,  2022 yılı brüt satış hasılatı 3 milyon TL ve üzeri olan mükelleflerin 1  Temmuz 2023 tarihinde e-faturaya geçiş zorunluluğu bulunmaktadır.

 

e-Fatura’ya nasıl geçilir?

Doğrudan entegrasyon yönteminde işletmeler kendi bilgi işlem altyapılarını Gelir İdaresi Daire Başkanlığı’nın teknik kılavuzlarla belirtilen altyapı ve kalite sertifikasyonları çerçevesinde hazırlayabilirler. GİB’e entegre çalışan kendi altyapıları ile süreçlerini yürütebilirler. 

 

Özel entegratörlük yönetiminde ise GİB’dan özel entegratörlük izni alan şirketler aracılığı ile e-Fatura uygulamasına hızlıca geçiş yaparak kolayca kullanmaya başlayabilirsiniz.

 e-Fatura Uyumlu Bulut Ön Muhasebe Programı - OctoCloud

OctoCloud, internet erişimi olan heryerden programınıza erişerek hesaplarınızı kontrol etmenizi ve veri girişi yapabilmenizi sağlayan bir ön muhasebe programıdır.  İhtiyacınız olan her yerden cari kayıtlarınızı görebilir, stoklarınızı yönetebilir, faturalarınızı kesebilir, e-Fatura ve e-Arşiv gönderip alabilirsiniz. Online banka çözümleri ile banka hesaplarınızı ve çek-senetlerinizi takip edebilirsiniz. Mobil uygulaması ile bunların hepsini dilerseniz mobil cihazlar üzerinden kolayca yapabilirsiniz. 

 

Bize Ulaşın

Bulut ön muhasebe programımız OctoCloud ve hizmetlerimiz hakkında bilgi sahibi olmak için 444 40 80 numaralı telefonumuz üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

Biz Sizi Arayalım

Ücretsiz Tanıtım

*  Bizden haber alma sisteminden çıkmak istediğiniz zaman ise istek öneri formu aracılığı ile talebinizi iletebilirsiniz. Tarafımıza ulaşan talebiniz aynı gün içerisinde işleme alınacaktır.

GÖNDER